Een vreemde vogel in Veere P.C. van der Eerden De Schotse huizen aan de Kaai in Veere behoren tot de meest afgebeelde monumenten in de pro vincie Zeeland, mede dankzij het gelijknamige museum dat er gehuisvest is, maar vooral vanwege de bijzondere laatgotische gevels van de beide panden. Zo prijken ze prominent op het schutblad van het Zeeuwse deel van de provinciale reeks die de Rijksdienst voor de Monumentenzorg enkele jaren geleden heeft uitgegeven.' Een extra attrac tie vormen de twee gevelstenen, die tot de oudste behoren die in Nederland behouden zijn gebleven. Vooral de grote steen in het rechterhuis, Kaai 27, heeft de laatste eeuw ruimschoots de aandacht getrokken. Aan deze steen is dit artikel gewijd. Hoewel aan weerszijden van de plompe vogel in thans niet meer goed zichtbaar gotisch schrift "In den Struys" te lezen valt, waarmee zowel de voorstelling geduid als de huisnaam gegeven lijkt, weet men in Veere sinds mensenheugenis te vertellen dat het in feite niet om een struisvogel maar om een dodo zou gaan. Die interpretatie van de steen handhaafde zich niet alleen in de lokale traditie, zoals belichaamd door het museum, en door de Stichting Veere, maar is eveneens nog terug te vinden in allerlei historische en kunst historische publicaties uit de laatste decennia.2 Behalve in de zojuist genoemde reeks van de Rijksdienst, komt de dodo bijvoorbeeld tevoor schijn in de Bouwhistorische aantekening die de Rijksgebouwendienst over de Schotse huizen in 1999 heeft laten schrijven.3 Ook in een artikel uit 1996 over de Schotse wolstapel te Veere wordt de uitgestorven vogel in de gevel van Kaai 27 geplaatst, net als in een bijdrage over de geschie denis van het museum uit hetzelfde jaar door Trimpe Burger-Mekking.4 In de ook al uit 1996 daterende stadsgeschiedenis van Polderman en Blom wordt zelfs gerefereerd aan een versie van het verhaal waarin het de laatste overlevende dodo was die hier in steen vereeuwigd is.5 Dat is een fraai voorbeeld van de dynamiek van mythen: de ornitholoog waarnaar verwezen wordt, had de Veerse dodo nu juist geïdentifi ceerd als de allereerste van zijn soort die sporen Dr. A.C. Oudemans. Bibliotheek Nederlandse Entomologische Vereniging (NEV), Amsterdam. in Europa had achtergelaten. Maar de laatste der Mohikanen spreekt nu eenmaal meer tot de ver beelding dan de eerste. Alleen klopt er dan niets meer van de bekende chronologie. De steen dateert uit 1561, de dodo is in de eerste helft van de zeventiende eeuw uitgeroeid. Niet alleen deze toevoeging echter berust op fantasie. Het hele bestaan van de Veerse dodo komt eerder voort uit een bedenksel dat zich tot mythe ontwikkeld heeft, dan uit serieus onder zoek. Is het bij vele mythen niet gemakkelijk om de oorsprong ervan op te sporen, de geboorte van de Zeeuwse dodo laat zich tot in detail reconstru eren. 48 Een vreemde vogel in Veere

Zeeland | 2010 | | pagina 10