MHB Ffff hcH 'firn Ui Dr. Oudemans' brainwave In augustus 1909 bezocht de Arnhemse bioloog dr. A.C. Oudemans, dan vijftig jaar oud en auteur van al ruim 250 wetenschappelijke publicaties, samen met zijn vrouw als toerist het eiland Wal cheren. Vanuit Middelburg maakte het echtpaar een tochtje naar Veere, waar zij enkele uren door brachten onder andere met een rondleiding ten stadhuize door de dochter van agent van politie/ archivaris Perrels. Na afloop liepen de bezoekers nog een ommetje door de stad. Niet te lang, want er stond een akelige, gure wind, zo dicht bij zee. De Schotse huizen Het Lammetje en In den Struys konden ze echter niet missen. Beide gevels wer den met belangstelling bekeken. Op dat moment kreeg dr. Oudemans een brainwavedie tot de geboorte van de Veerse dodo leidde.6 Hoewel hij was gepromoveerd op het terrein van snoerwormen en inmiddels een internatio naal gerespecteerd autoriteit onder acarologen ofwel mijtenkundigen was, zaten er ook avon tuurlijker en meer obscure kanten aan het weten schappelijk bedrijf van deze onderzoeker. Die waren er vermoedelijk ook debet aan geweest dat zijn carrière niet geheel rimpelloos was verlopen. Anthonie Oudemans was afkomstig uit een geslacht van geleerden. Zijn grootvader, zijn vader en verscheidene van zijn ooms en neven waren hoogleraren van naam en faam. Toen de jeugdige Anthonie in 1886, niet lang na zijn pro motie, tot directeur werd benoemd van het Zoölo- gisch-Bolanisch Genootschap, dat de Haagse die rentuin beheerde, leek eenzelfde loopbaan voor hem te zijn weggelegd. Het liep echter anders. In 1896 nam hij ontslag na een conflict met het bestuur van het genootschap. Niet vreemd daar aan was dat de jonge directeur veel energie had gestoken in een boek met de titel The Great Sea- Serpentwaarin de zoölogie van een reusachtig zeemonster behandeld werd. De bestuurders meenden terecht dat het louter bestond in de fan tasie van de auteur en zijn bronnen, zeelieden die te lang op wacht hadden gestaan.7 Overigens leeft Oudemans' naam door dit werk, en niet dankzij zijn honderden studies over mijten en andere insecten, nog steeds voort, namelijk in het milieu van de zogenoemde cryp- Gevel van het huis In den Struys. Particuliere collectie. Een vreemde vogel in Veere 49

Zeeland | 2010 | | pagina 11