Zeeland 19.2 i i Gevelsteen van het huis In den Struys, detail van de kop. Foto: P.C. van der Eerden. maar zijn geest niet werkelijk tot het hogere ver hief, zo deed de struisvogel alsof hij kon vliegen, terwijl hij in feite aan de grond gekleefd bleef. In de zeer populaire beestenboeken was veel aan dacht voor het onbegrepen broedgedrag van het dier. Men meende dat alle vrouwtjes hun nesten in de steek lieten en hun eieren door de warmte van de zon lieten uitbroeden. Al naar gelang de behoefte kon dat negatief als symbool voor onverschilligheid of positief als symbool voor godsvertrouwen worden gebruikt. Deze en nog veel meer duidingen van het dier kregen vanaf circa 1200 gezelschap van het laat antieke idee dat de vogel ijzer kon eten en verte ren. Vooral de veelgelezen encyclopedische geleerden van de dertiende en veertiende eeuw begonnen deze eigenschap weer te vermelden. Ter verklaring gebruikten ze de aristotelische theorie dat vertering afhankelijk was van hitte in de maag. Hoe heter hoe sterker het verteringsvermo gen. "Ferrum comedit et digerit, quia calidissime nature est" (ijzer eet en verteert hij, omdat hij een zeer hete aard heeft), zoals de Brabantse domini caan Thomas van Cantimpré rond 1240 in zijn encyclopedie Over de natuur der dingen kort en bondig over de struisvogel schreef.22 Vrijwel al zijn tijdgenoten deelden dit idee. Alleen Thomas' orde- en tijdgenoot, de Keulse professor Albertus Magnus, liet zich niet overtuigen. Met een voor de dertiende eeuw zeer uitzonderlijke zin voor empirisch onderzoek strooide hij meermalen voor diverse struisvogels brokken ijzer uit. Ze lieten die liggen, anders dan de stukken bot, kluiten droge aarde en stenen die hij bij zijn experiment betrok. Deze werden gretig opgegeten.23 Deze tegenstem ging echter verloren in het koor van geleerden dat anders beweerde. Vanaf de der tiende eeuw werd de struisvogel voor honderden jaren een onomstreden ijzervreter. Struisvogel en hoefijzer Op weg naar een gevelsteen uit 1561 ontbreken nu nog twee elementen. Ten eerste een beeldtra- Een vreemde vogel in Veere 53

Zeeland | 2010 | | pagina 15