negen dagen later werd de uit Ede afkomstige M.A. Reneman tot inspecteur van politie benoemd. Raadslid De Roo betreurde de aanstel ling van een inspecteur en zal de gevoelens van velen hebben vertolkt toen hij hierover opmerkte: "Hier worden 2.400,- in de goot gegooid." A.G.W. Kort (1894-1979), sinds 1920 politieagent te Goes, foto ca. 1940. Gemeentearchief Goes, Fotoatlas. Terugblik Aan de vooravond van de Tweede Wereldoorlog beschikte Goes over een politiekorps dat in de loop der jaren aan kwaliteit had gewonnen. De bezuinigingen die in de jaren dertig van de vorige eeuw werden doorgevoerd, leken hierop nauwelijks invloed te hebben. Bestond de politiemacht in de beginjaren uit een handjevol slechtbetaalde amateurs die onder leiding van een even slechtbetaalde commissaris de orde moesten zien te handhaven, in de tweede helft van de negentiende eeuw ontstond een min of meer professioneel korps dat voor zijn taak berekend was. De aanstelling van meer agenten, het betalen van hogere lonen waardoor bijbanen niet langer nodig waren, een duidelijke taakom schrijving, een verbeterde rechtspositie en de beschikking over een eigen politiebureau: al deze factoren hebben hieraan bijgedragen. De agenten en de commissaris waren zich bewust van het belang van hun positie in de samenleving, maar vonden dat deze onvoldoende tot uiting kwam in hun salaris. Vandaar dat ze een voortdurende strijd voerden voor verhoging van hun salaris, een strijd die met wisselend succes werd gevoerd. Bronnen Archieven Zeeuws Archief Middelburg, Archief provinciaal bestuur (correspondentie Gouverneur/Commissaris van de Koning(in)). Gemeentearchief Goes, Archief Stad Goes en Archief Gemeente Goes (correspondentie gemeentebestuur en notulen gemeenteraad). Literatuur A.J. Barth, F.H. de Klerk, L.J. Moerland en G. van der Wal, De ontzetting van de gans Goes en Zuid-Beveland in de oorlogs jaren '40-'44. Goes 1984. Cyrille Fijnaut, De geschiedenis van de Nederlandse politie. Amsterdam 2007. Willem van Ham en Cees Vanwesenbeeck, De Bergse Politie voorrechten rust. Van justitiedienaar tot politieambtenaar. Bergen op Zoom 1992. Guus Meershoek, De geschiedenis van de Nederlandse politie. De Gemeentepolitie in een veranderende samenleving. Amsterdam 2007. 68 Dienders van Goes

Zeeland | 2010 | | pagina 30