Aanwinsten juni lil» G.G. Trimpe Burger-Mekking In Amstelodamum, het jaarboek 2009 van het Genootschap Amstelodamum, schrijft R. van Beekum een artikel over 'Architect Johan Frede- rik Repko en Plan-Zuid'. De ontwikkeling van de jonge Repko - als dertigjarige timmerman uit Harlingen naar Amsterdam gekomen - wordt beschreven, waarbij zijn groeiende betrokkenheid bij het vraagstuk van de arbeiderswoning duide lijk blijkt. Hij nam deel aan verschillende prijs vragen en zijn inzendingen werden regelmatig bekroond. Zo won hij een prijsvraag voor een tuinstadwijk. De gedachte aan tuinsteden was eind negentiende eeuw in Engeland ontwikkeld. Nederland volgde. Het winnende ontwerp van Repko werd door velen gezien als een modelplan en verschillende, later gebouwde tuindorpen zijn erdoor geïnspireerd. Verder biedt Amstelodamum een schets over het leven en werk van koopman Jan Hartman. Hij was de stichter van de katholieke statie 't Hart, nu bekend onder de naam Museum Ons' Lieve Heer op Solder (auteur T. Boers). R. Veenstra schreef'Een vergeten compagnie. De Gotenburgse Compagnie van Coophandel te Amsterdam en Gotenburg (1606-1611)'. In Holland, Historisch tijdschrift (2010, 1) staat een lang stuk over de 'Aardappelnood. Amster damse arbeiders en het socialisme tijdens het Aardappeloproer van 1917' (A. Peterson). Dit oproer wordt meestal gezien als een politieke strijd tussen de radicale Sociaal-Democratische Partij (SDP) en de gematigder Sociaal-Democrati sche Arbeiderspartij (SDAP). In dit artikel staan, naast de beide politieke partijen, de arbeiders zelf centraal. De gebeurtenissen tijdens het Aardap peloproer worden gereconstrueerd, waarbij vooral aandacht wordt besteed aan de acties op straat. Een vrouw die een belangrijke functie vervulde bij het verkrijgen van het hoognodige voedsel voor de gezinnen, was mevrouw Van Stek-Punt. Toen na een demonstratie arbeiders door politie en soldaten werden teruggedreven van de wagons aardappelen die voor uitvoer bestemd waren, toonde zij haar moed door - lopend vooraan in de stoet - haar bloes open te trekken en te roepen: "Soldaat, schiet, maar vreten motten we hebben voor onze kinderen." Vervolgens greep zij een zak aardappels en sleurde die in triomf mee. De Appeltjes van het Meetjesland, jaarboek van het Historisch Genootschap van het Meetjesland (2009), bevat te veel interessante artikelen om alle onder de aandacht te brengen. H. Notteboom vertelt over Richard Antonius Ryffranck, geboren in 1763 in Eeklo. Na zijn studie komt hij als novice in de proosdij van Eversam terecht. Vanaf 1784 wordt door de regering gewerkt aan afschaf fing van alle geestelijke instellingen. Toch beleeft de geestelijke er gelukkige jaren, tot de revolutie in Frankrijk uitbreekt. De Fransen steken in 1794 de proosdij van Eversam in brand en de religieu zen slaan op de vlucht. Richard Ryffranck is een van de geestelijken die de eed van trouw aan de republiek en haat aan het koningschap weigeren af te leggen. Hij wordt in 1798 van zijn bed gelicht en verbannen naar het eiland Ré. Van A. Willeboordse is het stuk 'Fallus en Lunuia. Context en historiek van een Romeinse amulet uit Aardenburg'. De amulet is in 1974 opgegraven in Aardenburg. De auteur vertelt over amuletten in het algemeen en beschrijft de Aar- denburgse amulet in detail. Deze bestaat uit twee delen: een fallus en een lunula. De betekenis van beide symbolen in verschillende culturen wordt uitgebreid besproken. Het jaarboek bevat ook artikelen over de armoede en armenzorg in Lembeke tussen 1646 en 1792 (auteur R. Buyck) en over sporen van volksjustitie (F. Bastiaen). Medical History, A European Journal for the His tory of Medicine and Health (2010, 1) bevat een artikel van I. Miller: 'The mind and Stomach at War; Stress and Abdominal Illness in Britain c. 1939-1945'. Medische specialisten zijn dikwijls gedwongen zich bezig te houden met onvoorziene problemen gedurende oorlogstijd. De vraag waarop in dit artikel antwoord wordt gezocht, gaat over de toename van buikklachten en de Aanwinsten 69

Zeeland | 2010 | | pagina 31