eventueel waargenomen relatie met oorlogshan delingen. Zijn de klachten werkelijk zorgelijk of slechts ingebeeld? Het gaat bij de behandeling van maagzweren en dergelijke vooral om het eli mineren van bacteriën, sinds in 1983 is ontdekt dat de Helicobacter pylori-bacterie een belang rijke factor is. In de periode daarvoor lag de nadruk sterk op de psychologische omvang van maagzweren en was de aandacht afgeleid van oorzaken als werkzame bacteriën en de behande ling met antibiotica. Later heeft stress weer de aandacht gekregen als een onderschatte factor. Sommigen beweren dat de bombardementen op Kobe en Osaka in Japan weinig verandering brachten in het patroon van maagklachten, ter wijl andere specialisten beweren dat de bombar dementen in Engeland na 1940 een directe oor zaak voor het groeiende aantal patiënten waren. Er is nog veel onderzoek nodig om vergaande conclusies te trekken. Meer artikelen volgen, zoals van P.G. Hob- bins: 'Outside the Institute there is a Desert. The Tenuous Trajectories of Medical Research in Interwar Australia', en van G. Jones: 'Strike out Boldly for the Prizes that are Available to You: Medical Emigration from Ireland 1860-1905'. Het Rheinisches Landesmuseum in Trier is opnieuw ingericht. Reeds in 1808 is men begon nen archeologische vondsten te verzamelen, en de verzameling mondde uit in de oprichting van het Provinzialmuseum in 1877. De nieuwe inrich ting van het - nu geheten Rheinisches Landes museum - was de aanleiding om honderd van de interessantste en mooiste stukken in een boek te bespreken en tentoon te stellen. Dit boek, Fund- stücke. Von der Urgeschichte bis zur Neuzeit, biedt ons prachtige vondsten uit meer dan 300 duizend jaar geschiedenis. Van de Bayerische Akademie der Wissenschaften ontving het Genootschap de neerslag van het symposion over Johann Gottlieb Fichte (München 2009). De arbeid voor de uitgave van Johann Gottlieb Fichte's nagelaten werk is begonnen in 1958, en is nu voltooid met als resultaat 42 delen met briefwisselingen, nagelaten geschriften en voorlezingen. Het resultaat geeft een beter begrip van de filosoof Fichte (werkzaam eind achttiende eeuw) en opent een nieuw gezichtspunt op het gezamenlijke werk van de klassieke Duitse filoso fen. De voordrachten tijdens het symposion gin gen vooral over het werk van Fichte en zijn hou ding ten opzichte van filosofen als Kant, Hegel en Schelling - de laatste vond Fichte een slechte filosoof. 70 Aanwinsten

Zeeland | 2010 | | pagina 32