beroemde panorama van Walcheren van Antoon van den Wijngaerde uit omstreeks 1550 op ware grootte is gereproduceerd. Met het bestuderen van deze rijke bron voor de geschiedenis van het zestiende-eeuwse Walcheren kun je al uren zoek- brengen. Jammer genoeg is de begeleidende tekst juist hier heel summier gebleven. Ook is het spij tig dat het zeegedeelte van het panorama, dat ook nog een drieënhalve meter lengte omvat, is weg gelaten. Dit deel bevat een prachtig beeld van de toenmalige zeevisserij, met in de verte Engeland, Shetland en Fair-lsle (niet de Faeröer, zoals ik heb aangetoond in Zeeland nummer 2, jaargang 2). Landschapsatlas van Walcheren is dus geen atlas en ook zeker geen salontafelboek, maar een boeiend boek over de geschiedenis van het Wal- cherse landschap, resulterend in een inspirerende toekomstblik. Ad Beenhakker Atlas van de Zuidwestelijke Delta. Een uitgave van het programmabureau Zuidwestelijke Delta, Post bus 5014, 4339 AK Middelburg, info@zwdelta.nl, www.zwdelta.nl, november 2009. 112 blz., vol kaarten en foto's. Niet in de handel, maar bij het programmabureau te verkrijgen. Dit is, in tegenstelling tot de Landschapsatlas van Walcheren, een echte atlas. Hij staat vol met kaarten en bevat maar heel weinig tekst. De Atlas is een initiatief van de Stuurgroep Zuidwestelijke Delta, waarin vier ministeries, drie provincies en vijf waterschappen samenwerken. Hij geeft een overzicht van ruimtelijke basisgegevens, beleid, plannen en projecten voor de gehele Delta. Het eerste deel bevat een aantal kaarten van de Delta betreffende de huidige toestand. We vin den hier gegevens over de archeologisch interes sante locaties, de wordingsgeschiedenis, de waterstaatkundige toestand, een bodemkaart, een hoogtekaart, kaarten betreffende grondgebruik en dergelijke. Ook zijn er statistische kaarten over woningdichtheid en demografie, bedrijfs- en recreatieterreinen. Het tweede deel geeft een overzicht van plannen en beleid voor de Delta als geheel. Hierin vinden we bijvoorbeeld de ecologi sche hoofdstructuur en de aanbevelingen van de (tweede) Deltacommissie. Een separate bijlage bevat een inventarisatie van momenteel geldende regionale plannen en projecten. Dat zijn er niet minder dan 64. Uiteraard geeft deze atlas een momentopname en zal hij spoedig verouderd zijn. Toch is het een nuttig naslagwerk waarin veel gegevens in over zichtelijke kaartvorm bij elkaar staan. De meeste kaarten omvatten het hele Deltagebied, dus niet alleen Zeeland, en zijn op dezelfde schaal (1:500.000). Jammer dat er geen informatie gege ven wordt over het aangrenzende Belgische gebied. De gekozen uniforme schaal is handig, maar brengt wel enkele nadelen met zich mee. Zo zijn de agrarische basiskaarten, die het grondgebruik per perceel weergeven, te klein om goed leesbaar te zijn. Slechts van enkele deelgebieden zijn gro tere uitsneden opgenomen. Bij de statistische kaarten wreekt zich de schaalvergroting door de gemeentelijke herindelingen. Afzonderlijke gege vens over de dorpskernen ontbreken daardoor, de gegevens worden alle verstrekt per gehele gemeente. Het bijzondere karakter van de groen-blauwe Delta komt wel goed naar voren. Het blijft een oase binnen geheel verstedelijkt gebied. Zo valt het op dat de hele Delta maar één snelweg (A58) en één spoorlijn telt. De waterwegen behoren daarentegen tot de drukst bevarene van Europa. Op de kaart van de waterwegen ontbreken merk waardigerwijs de Roompotsluis, de Zandkreek- sluis en de sluis van Veere, en ook het havenka naal van Goes. Ook met de historisch-geografische kaartjes is iets merkwaardigs aan de hand. Op de kaarten van vóór 800 ontbreekt de rivier de Schelde, zodat het lijkt alsof deze pas in de Middeleeuwen is ontstaan. De atlas is verlucht met 39 paginagrote land schapsfoto's van Marcel Kentin. Deze fotograaf Boekbesprekingen 75

Zeeland | 2010 | | pagina 37