Dingemanse, dienders en een dodo Het artikel in het vorige nummer van de Middel burgse maritiem historicus Ruud Paesie over Zeeuwse slavenhalers trok de aandacht van regi onale en landelijke media. De eerlijkheid gebiedt te melden dat die aandacht door een wijdver spreid persbericht werd gestimuleerd, maar toch is de redactie er trots op dat Zeeland even lande lijk op de kaart stond. Naast dat positieve bericht was er ook kritiek van lezers op fouten in de vorige editie. Die worden hieronder erkend en rechtgezet. Maar nu eerst iets over de inhoud van de onderhavige editie. Hoewel de traditie van academisch onderwijs in Zeeland beperkt is, heeft de provincie toch een aantal eminente wetenschappers opgeleverd. Dat zijn bijna allen mannen, dus is het des te opmer kelijker dat onderzoeker Piet Zuijdweg de loop baan van een vergeten Zeeuwse vrouw wist te achterhalen. Vrijwel elk verhaal over de emanci patie van vrouwen in het (wetenschappelijk) onderwijs begint met Aletta Jacobs (1854-1929), de eerste vrouw die in Nederland een academi sche titel behaalde. De in Nieuw- en Sint Joosland geboren Elizabeth Dingemanse (1886-1952) wist ook een indrukwekkende internationale loopbaan op te bouwen, maar zij is thans een vergeten per soon. Daarom prijkt deze bijzondere vrouw op de voorpagina van dit nummer van Zeeland. Dienderdeskundige Albert Kort, redactielid van dit blad en kleinzoon van een Goese politie man, publiceerde zeer onlangs een boek over de vcldwacht in Zeeland. Ook in dit blad schreef hij al eerder over veldwachters. Zijn artikel in dit nummer over Goese politiemannen ligt in het verlengde daarvan. Het huis In den Struys aan Kaai 27 te Veere is getooid met een gevelsteen. Die beeldt een dodo af, een van de eerste, eeuwen geleden uitgeroeide, exotische vogelachtigen. Of wordt hier toch een ander dier verbeeld en is het dodo-verhaal een product van langjarige (semi-)wetenschappelijke miscommunicatie? De aan de Universiteit van Amsterdam verbonden mediëvist P.C. van der Eerden tracht dat raadsel op te helderen. Dat leverde een lang verhaal op over een klein kunst(?)werkje. Het artikel van Van der Eerden toont dat de speurtocht naar de betekenis van een historisch ogenschijnlijk onbelangrijk stuk bewerkte steen tot een boeiende zoektocht kan leiden. De rubriek Genootschapszaken levert een bij drage op over een 'nieuwe' walvissoort, die vorig jaar werd ontdekt tijdens de jaarlijkse bottenvis- tocht van het Genootschap in de Westerschelde. Reeds aan boord was duidelijk dat de fossielen vissers een bijzondere vondst in hun netten had den. Na (literatuur)onderzoek door collectiebe heerder Klaas Post van het Natuurhistorisch Museum Rotterdam en genootschapsconservator Mark Bosselaers bleek hoe uitzonderlijk deze vondst is. Helaas moeten twee fouten uit het maartnum mer worden rechtgezet, dankzij opmerkingen van lezers. De onderschriften bij de afbeeldingen op pagina 16 en 17 zijn verwisseld. Ernstiger is de onjuiste bewering in de inleiding dat in 1944 een kerkscheuring ontstond over de vraag of de slang, in Genesis 3, daadwerkelijk gesproken zou heb ben. Die kwestie speelde in 1926 en leidde tot de oprichting van de 'Gereformeerde Kerken in her steld verband'. De kerkscheuring in 1944 ging over het verschil van mening over de betekenis van de doop en de veronderstelde wedergeboorte, wat leidde tot de oprichting van de 'Gerefor meerde Kerken onderhoudende artikel 31'. Later noemde deze beweging zich de 'Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt'. Als historicus (en doopsge zind opgevoede jongeling) dacht ik hovaardig wel te weten hoe de vork in de steel zat. Waarvoor excuses. Bij het ter perse gaan van dit nummer bereikte de redactie het bericht dat Piet Zuijdweg is overle den. Naast zijn bijdrage aan dit nummer, leverde hij eerder in brede kring gewaardeerde artikelen voor Zeeland. De redactie herdenkt hem met res pect. Eric-Jan Weterings Introductie 41

Zeeland | 2010 | | pagina 3