Signaleringen klein formaat, een andere keer twee pagina's breed; sommige tegen een witte of zwarte achter- grondkleur, andere de gehele pagina('s) vullend. De samenstellers van het boek hebben geko zen voor een uitzonderlijk boekformaat, te weten liggend A4. Vooral Beerens' grootste muurschil deringen profiteren hiervan, ze spetteren als het ware van het papier. In het bijzonder zijn land schappen maken indruk. Hierover deelt hij mee: "Natuurlijk komt de keuze van mijn motieven uit mijn directe leefomgeving. Veel werk is geïnspi reerd op wat ik ervaar aan het water, in het grensgebied tussen zee en water." Titels als Zee wering, Verdronken land, Landzee en Buitendijkse Tuin spreken voor zichzelf. Anderzijds blijkt Bee rens "zeer geboeid door lege landschappen en vooral het oerlandschap, het onaangetaste Soms zie je elementen in het landschap alsof ze door mensenhanden zijn vormgegeven en dan weer blijken ze op natuurlijke wijze te zijn ont staan." Vooral landschappen in Noorwegen en IJsland maar ook Italië hebben hem geraakt. In die grote landschapsstukken komt de meervou dige gelaagdheid van Beerens het duidelijkst naar voren, en wel in zijn combinatie van traditie en experiment, het grote en het kleine, de mens en zijn omgeving, het cultuur- en oerlandschap, nabijheid en afstand, de aarde, het water en het licht. Johnny Beerens is een boek dat informeert, nieuwsgierig maakt, door zijn imponerende afbeeldingen zeer genietbaar is, en dat men zon der vrees voor déja vu regelmatig kan herlezen. Kortom, een geslaagd boek dat enthousiast maakt en naar meer smaakt. Arco Willeboordse M.A. Hemminga (red.), Hoeve van der Meulen. Van bouwval tot boerenland-erfgoed, Stichting Het Zeeuwse Landschap, Heinkenszand 2009. 93 biz., ill., (kleuren)foto's, ISBN 978-90-806370-9- 2. 10,-. De titel van deze fraaie uitgave van Stichting Het Zeeuwse Landschap dekt de lading volledig. D'Oeve van Vermeulen, genoemd naar de laatste bewoner Adrie van der Meulen, was in 2006 tot een volslagen wildernis vervallen. In dat jaar verwierf Het Zeeuwse Landschap de boerderij bij het Zuid-Bevelandse 's-Heer Abtskerke. De aanwinst was bijzonder, omdat Van der Meulen zijn land grotendeels buiten de ruilverka veling had weten te houden. Een jarenlange res tauratie van gebouwen en erf leverde uiteindelijk een complex op van "grote cultuurhistorische, landschappelijke en ecologische waarde". In het boekje beschrijven verschillende auteurs onder meer de geschiedenis van de hoeve, het restauratieproces en het leven van de 'bijzon dere Bevelandse boer' Van der Meulen. Ook het natuurherstel krijgt ruime aandacht. Over akkers, weilanden en erf zijn wandelroutes uitgezet. Een aanrader! Eric-Jan Weterings Diverse auteurs, ZeelandDoc, Vlissingen 2010, 160 blz., (kleuren)foto's, ISBN 978-94-90740-01-6. 17,50. ZeelandDoc is de opvolger van een serie van twaalfhoeken die in de afgelopen jaren onder de naam Zeelandboek zijn uitgegeven door de gelijk namige stichting. De uitgever presenteert het nieuwe tijdschrift als een "boekblad" met een "nadrukkelijk journalistiek-onafhankelijke signa tuur". Dat laatste lijkt te worden bevestigd door het ontbreken van advertenties in het fraai vorm gegeven en geïllustreerde periodiek. Ook staan de sponsors netjes achter in het blad/boek vermeld. Die claim op onafhankelijkheid ondergraven Boekbesprekingen/Signaleringen 79

Zeeland | 2010 | | pagina 41