tm de schrijvers echter door in hun bijdragen door gaans een tamelijk positieve toon aan te slaan. Die blijkt alleen al uit de vele (tussen)kopjes als bijvoorbeeld "Een indrukwekkend museum" (Watersnoodmuseum Ouwerkerk), "Wij zijn snel, Instanties moeten alles op alles zetten om ons bij te houden" (Zeeland Cruise Port), "Hij kan zeg gen: 'ik ga winnen en het ook doen'" (over wiel renner Johnny Hoogerland), en - aangaande het gifgele Zepcomplex aan de rand van Middelburg - "De winkels zijn gericht op try and buy." (Ove rigens heb ik geen idee wat dat laatste betekent.) Een aantal bijdragen biedt zeker aardige informatie, maar daarmee maken de producenten hun pretentie "een journalistiek document" te hebben gemaakt niet waar. Met Zeeland-promotie die iets dieper gaat dan een doorsnee kranten stukje is niets mis. Maar gooi dat dan niet op de markt onder de noemer 'journalistiek-onafhanke- lijk'. Daar is echt een kritischer toon voor nodig. Uit die conclusie volgt ook dat 6 17,50 voor een promo-periodiek behoorlijk aan de prijs is. Eric-Jan Weterings Daarna volgt een tekst die zonder enige struc tuur en samenhang breed uitwaaiert naar... ja, naar wat eigenlijk? Men leest over kruistochten, Scheldegotiek, de Sint-Baafskerk in Aardenburg, de Mariakerk te Cadzand, een zogenaamde hagio- scoop, melaatsheid, de slag bij Westkapelle, pest- gleuven, de Eerste Wereldoorlog, een toneelstuk van Max Frisch, een preek over Jona (tien pagi na's lang), de toekomst van het christendom, de Hedwigepolder, enzovoorts enzovoorts. Sommige passages worden tot vier, vijf keer herhaald. Het wemelt van de niet terzake doende details, ver keerd begrepen historische verschijnselen en fei telijke onjuistheden. Dat alles maakt het lezen van dit boek tot een vermoeiende, treurige en bepaald verbijsterende ervaring. Geen goed boek dus. Arco Willeboordse G. Spijkerboer, Kerken en kloosters in de delta van de Schelde 13e-14e eeuw, 's-Gravenhage/Zeist 2009, 144 p., geïllustreerd, ISBN 978-90-6720- 469-9, 20,-. Een basisvereiste van een boek is dat het voor de lezer begrijpelijk moet zijn. Kerken en kloosters in de delta van de Schelde is dat helaas niet. Het ont breekt dit "lees- en studieboek over een bewogen stuk Vlaamse en Zeeuwse kerkarchitectuur" aan een deugdelijke methodiek, een logische opbouw, een helder verhaal en een duidelijke tekst. Het heeft een veel te algemene en pretentieuze titel, drie uitgebreide ondertitels, begint met niet min der dan drie inleidingen, een voorwoord en een 'Algemeen Overzicht' en voegt er ook nog maar een slagzin aan toe: "Had ik het anders, had ik het misschien beter moeten doen?" - wat mij betreft een retorische vraag. 80 Signaleringen

Zeeland | 2010 | | pagina 42