- 1 deel een boer als schoonvader te hebben gehad en voor een zeer bescheiden deel een arbeider. In die periode van zeventig jaar had een kleine 60 pro cent van de arbeiders een andere arbeider als schoonvader, zo'n 18 procent een boer, zo'n 17 procent een winkelier en 6 procent een geschoolde werkman.6 In de eerste helft van de 20e eeuw steeg het aantal boerenzoons dat een geschoolde werkman, een arbeider of een winkelier als schoonvader had - de genoemde volgorde is die van een groter naar een kleiner aandeel - ten opzichte van de 19e eeuw. Het aantal arbeiders dat in eigen stand trouwde, steeg daarentegen nog enigszins. Bijna tweederde van hen had een andere arbeider als schoonvader, terwijl steeds tien procent koos voor de dochter van een boer, een winkelier of een geschoolde werkman. De stijging van die laatste categorie ten opzichte van de tijd vóór 1900 kwam natuurlijk doordat er veel meer geschoolde arbeiders waren na de eeuwwisse ling.7 Acht gemeenten Om zo mogelijk nog wat meer te weten te komen over de verhoudingen op het platteland van de Zeeuwse eilanden, is door mij een tweede onder zoek verricht naar standshuwelijken tussen 1835 en 1921. Dit onderzoek volgde een iets andere methode, maar de resultaten wijken niet erg af van die in de eerdere analyses. De steekproef is nu niet genomen over heel Zeeland, maar over acht plattelandsgemeenten: Duivendijke, Zonne- maire en Oosterland op Schouwen-Duiveland, Kats op Noord-Beveland, Serooskerke en Zoute- lande op Walcheren en Wolphaartsdijk en 's Heer Abtskerke op Zuid-Beveland. Deze gemeenten worden geacht representatief te zijn voor het platteland van de Zeeuwse eilan den. Van de acht bestonden er vijf overwegend uit bouwland, waren er twee waar overwegend vee teelt bedreven werd (Duivendijke en 's Heer Abts kerke) en één waar beide elkaar zowat in even wicht hielden (Zoutelande). In de drie laatst- rf y*yr.;y-' •- W ".'Sjvis Bruidspaar en bruiloftsgasten, vermoedelijk in Oost Zuid-Beveland, tussen 1910 en 1920. Zeeuws Archief, HTAM-P-I407. Standshuwelijken op het platteland 89

Zeeland | 2010 | | pagina 11