omschreef de Middelburgse machtswisseling als "een visibel mirakel en een werck van Godts handt".4'' Op de vraag "Raad wat vis dat Thibout is", zongen de Middelburgse gildenbroeders en tegenstanders in 1652 hatelijk: "Hier ligt Thihout Geleyd in 't sout, Thibout gewis, Is soute vis, Soute vis, soute vis, soute vis, 't geroep van Veer en Vlissing is».46 Hiermee verwezen zij naar een resolutie van de Middelburgse magistraat onder leiding van Thibaut om de handel in gezouten vis (haring) beter te reguleren teneinde zodoende de visserij te stimuleren. Thibaut in Zeeuws-Vlaanderen In 1651 verliet Hendrick Thibaut schielijk Middel burg. Volgens de Aan-wijsinge van de heyloose treken en gebreken werd hij "de Stad, by nachte het Slijk-poortie door, uytgejaagd".47 Naar zeggen van Kluiver trok Thibaut zich vervolgens terug op zijn hofstede onder Sluis.48 Kluiver kwam waarschijnlijk tot deze conclusie omdat de Aan- wijsinge rept over het "overloopen naar Sluis" door Thibautgezinde personen. In deze omgeving bezat Thibaut echter, voor zover bekend, geen hofstede. Ook voor een verblijf in de stad zelf zijn geen aanwijzingen. Michiel Michielsen, pensio naris van Vlissingen en auteur van De Sleutel op de Burlesque Notulen der Staten van Zeeland, schrijft over Thibaut als "neemende zijn retraite op een Landgoed van hem in Staats-Vlaande- ren".49 Daarbij beweert Michielsen overigens merkwaardig genoeg dat de grondslag voor de strijd tussen Veth en Thibaut gelegen was in "eene questie over een Keuken Meijd, die bij Veth gewoond had, en van daar na Thibaut [gegaan was]. De questie zoo zeer hoog dat Veth Thibaut noodzaakte de stad Middelburgh te verlaten".50 Dat Thibaut Middelburg moest ontvluchten is bekend, maar dat de reden hiervoor in de strijd om een keukenmeid gezocht moet worden, lijkt toch onwaarschijnlijk. Frederik Nagtglas schreef rond 1890 in zijn Levensberigten van Zeeuwen over zijn vlucht: "Hij begaf zich eerst naar Spa en vervolgens naar zijne hofstede in de Zoutenpolder bij Groede".51 Maar ook hier is geen hofstede van hem bekend. Waar lag Thibauts landgoed dan wel? Uitkomst biedt de aan Thibaut en Van Hecke opgedragen kaart 't Meerendeel van 't oost-vrye in Vlaenderen, vertonende d' oprechte gelegent- heit der Landen, Fortressen, Schansen ende de nieuw bedijckte Polders. Deze kaart vermeldt slechts bij enkele hofsteden de naam van de eige naar. Onder Breskens vinden we bij het hof Baar- zande in de Buizenpolder de tekst "hofstede van de Hr. Borg.r. Adr. van Hecke". Adriaan van Hecke was burgemeester van Vlissingen en geen onbekende van Thibaut. In zijn brieven aan Wil lem II beveelt hij de prins verscheidene malen Van Hecke aan voor het burgemeesterschap van Vlissingen.52 De buurman van Van Hecke is "de hr. Thibaut", zonder de vermelding burgemeester, met een hofstede in de zuidoosthoek van de Gole- polder. Verder worden nog vier andere hoeven met de naam van de eigenaren aangeduid. Aan gezien van al deze hofsteden bekend is, dat zij in deze tijd door de eigenaren tevens gebruikt wer den als buitenplaats, zal dit zal ook het geval zijn geweest met Thibauts hofstede. Na zijn vlucht uit Middelburg zal hij zich hebben teruggetrokken op zijn Zeeuws-Vlaams buitengoed. In feite was deze dicht bij Middelburg gelegen, maar buiten bereik van zijn politieke tegenstanders, die hem overi gens alleen in Zeeland, waartoe Zeeuws-Vlaande- ren niet behoorde, kwaad konden doen. Zo wer den zijn zoons Johannes (19 jaar oud) en Christiaan (20 jaar oud) op 27 november 1651, enkele maanden na de vlucht van Thibaut, gewoon ingeschreven als student aan de Leidse universiteit.53 Zelf bracht hij in 1652 een brutaal bezoek aan Middelburg, waarover later meer. Een groot deel van Thibauts grondbezit con centreerde zich in Baarzande, en vooral rond zijn hofstede in de Willem Golepolder. Vermoedelijk had hij deze hofstede via de familie van zijn vrouw verworven. Tot de belangrijkste bedijkers van Baarzande in 1610, waartoe de Willem Golepolder behoorde, werd de Vlissingse burge meester Jan Lambrechtsen Coolen (1554-1619) gerekend. Coolen was de grootvader van Isabella Porrenaer. Terugkeer naar Middelburg Op zijn hofstede onder Breskens bleef Thibaut zich strijdvaardig teweer stellen tegen zijn Mid- 102 Hendrick Thibaut

Zeeland | 2010 | | pagina 24