Met de wetenschap waartoe de Zeeuwse vech tersbazen op de ondiepe binnenwateren van Zee land in staat waren, verzocht Willem van Oranje hen bij het ontzet van Leiden te helpen. De gou verneurs en raden in Zeeland deden daarom een verzoek aan de vijf steden Arnemuiden, Zierik- zee, Veere, Vlissingen en Middelburg om gelden bijeen te brengen.4 Toen bleek de eensgezindheid van de Zeeuwen. De Middelburgers waren weinig ingenomen met de beschikkingen van Oranje omtrent de voorkeursrechten van de drie andere Walcherse steden. Verder hadden ze zich nog nauwelijks hersteld van de Spaanse bezetting tot maart 1574, maar toch besloten ze als extra bij drage boven die van de andere steden de stads klokken te verkopen en daarvoor scheepsgeschut aan te schaffen. Net als de andere Zeeuwen, toon den de Middelburgers een enorme bereidwillig heid om Leiden te helpen. Aan het behoud van de stad was alles gelegen, want wie Leiden bemachtigde, dat in het hart van Holland lag, zou spoedig meester zijn van het gehele zuidelijke gedeelte van dit gewest. Begin september kwam de Zeeuwse binnen vloot in Rotterdam aan. Ze bestond uit een tiental galeien en vele platbodemschepen en was in Vlis singen en Zierikzee uitgerust onder toezicht van Van Boisot en vice-admiraal Joos de Moor. De schepen waren bemand met achthonderd schepe lingen, van wie vele de littekens droegen van de gevechten tegen de Spanjaarden. 'Het was een welgeoefende en stoute hoop volks, gewoon de Spanjaarden te water te overwinnen.'5 Op hun mutsen droegen zij zilveren halve manen waarop de tekst was aangebracht 'Liever Turks dan Paaps'. Doch hoe wreed, woest en ongeregeld zij er ook uitzagen, zij waren wel bereid zich aan het gezag van hun admiralen te onderwerpen. iPavo Panorama in vogelvlucht van het ontzet van Leiden vanuit het omringende gebied door de Geuzen onder leiding van Boisot. met linksboven afbeelding van twee papieren noodmunten en rechts een verklaring van de cijfers. Onderaan in het midden de boot van Boisot. C. Decker, ets en gravure 27 x 35 cm. Uit één van de uitgaven van P. Bor. Oorsprongk, begin ende vervolgh der Nederlandt- schcr oorlogen. Utrecht/Amsterdam, 1595-1684, 4 dln. Zeeuws Archief, Zelandia lllustrata 111-0056. 108 Leiden bevrijd door de Zeeuwen

Zeeland | 2010 | | pagina 30