dom Gelder in bezit van Karei V. Bij het begin van de tachtigjarige oorlog kwamen de Neder landse gewesten in opstand tegen Philips II. Met gewesten als Holland, Zeeland en Vlaanderen verklaarde Gelder in 1581 in de 'acte van verla- tinghe' Philips II voor afgezet. Na de geschiedenis worden de samenstelling en de bevoegdheden van het Hof van Gelder geschetst tot de Franse Tijd, toen het Hof werd opgeheven. Het Jaarboek 2009 bevat verder artikelen over de verbouwing van Kasteel Neubourg in de jaren 1733-1735 en een overzichtsartikel over de geschiedenis van de derde orde van de Karmelie ten in Limburg. Tot slot van J. Daenen: 'Een leven als pandoer - Lambert-Henri d'Olne (Baarlo 1712-Maastricht 1766)'. Het artikel gaat over het wel en wee van baron d'Olne, die in de achttiende eeuw een opmerkelijke militaire loopbaan had. Behalve een beschrijving van zijn militaire staat van dienst onderneemt de auteur een poging om het carriè reverloop van officieren in de Europese legers tij dens het Ancien Régime in een breder historisch perspectief te plaatsen. Baron Lambert-Henri d'Olne was een telg uit de lagere plattelandsadel. Hij had zijn carrière te danken aan zijn contact met de beruchte pandoerenkolonel Franz von der Trenck, die in 1741 een regiment pandoeren had opgericht. Pandoeren waren militairen van Servo-Kroatische of Hongaarse origine, die in de loop van de Oostenrijkse Successieoorlog 1740- 1748) als 'lichte troepen' werden toegevoegd aan het Oostenrijkse leger. Baron d'Olne trad in dienst van dit opmerkelijke regiment. Het Institut Grand-Ducal de Luxembourg zond het jaarboek 2010: Archives des Sciences Naturel les, Physiques et Mathématiques. A. Krein e.a. leverden het stuk 'Feinstaub in Luxemburg - Verhalten und Eigenschaften in der bodennahen Atmosphare'. De maatregelen tegen luchtveront reiniging zijn de laatste jaren vooral gericht op het terugdringen van stikstofoxide en ozon. In Midden-Europa blijkt echter uit onderzoek dat de stofdeeltjes uit de atmosfeer een van de grotere problemen vormen voor de volksgezondheid. Constante metingen wijzen uit dat ook in Luxem burg de door de Europese Unie toegestane veront reiniging flink overschreden wordt. De gemeten stofconcentraties vertonen jaarlijkse, maande lijkse of dagelijkse variaties en zijn afhankelijk van oorzaken als verkeersdrukte, maar vooral ook van meteorologische verschijnselen, zoals windsterkte en -richting, neerslag, luchtvochtig heid en temperatuur. Onderzoeken moeten uitwij zen hoe de bestrijding en de afname van fijne stofdeeltjes bevorderd kan worden. Het artikel 'Les sources de la vilie de Luxem bourg: une ressource en eau potable a préserver' (L. Gourdoi e.a.) toont het belang aan van de bescherming van grondwater, nodig in de toe komst voor drinkwater, bevloeiing of industriële activiteiten. Een kwalitatief en kwantitatief onderzoek naar grondwaterbronnen is een belangrijke stap voor een beter begrip en een betere handelwijze. 'Le Grès de Luxembourg' is van bijzonder hydrogeologisch belang: de bron is minder blootgesteld aan besmetting dan opper vlaktewater, minder gevoelig voor variabele hoe veelheden regenwater, en wordt intensief gebruikt voor de bereiding van drinkwater voor de stad; toch moet er zeker rekening mee worden gehou den dat de bron niet onkwetsbaar is. Het artikel illustreert aan de hand van gegevens over 'Le Grès' hoe het systeem voor de levering van drinkwater voor de stad Luxemburg werkt. De Nordrhein-Westfalischen Akademie der Wis senschaften und der Künste stuurde het werk 'Biblia Slavica'. Referate bei der öffentlichen Prci- sentation in der Nordrhein-Westfalischen Akade mie der Wissenschaften und der Künste am 28. November 2008. Er is meer dan twintig jaar gewerkt - door voornamelijk geleerden uit de Slavische landen - aan 22 vertalingen van de Heilige Schrift. Tot nu toe waren die werken zeer moeilijk toegankelijk of helemaal ontoegankelijk. Sommige zijn nog nooit gedrukt. De initiatiefne mers wilden laten zien dat bij al deze volkeren het Woord Gods tussen de middeleeuwen en de moderne tijd de vruchtbare bodem is geweest waarop zij hun taal en eigen karakter hebben gevormd. De plannen voor uitgave van de verta lingen ontstonden al tijdens het atheïstische regiem in Oost-Europa, dat - volgens de inleiding - de hele wereld wilde ontkerstenen, met alle schadelijke gevolgen vandien. De "Biblia Slavica" laat zien hoe in de Slavische landen al vijf eeu wen lang pogingen gedaan zijn de ontkerstening tegen te gaan. Bij de presentatie in 2008 werden lezingen gehouden waarvan verschillende teksten in deze bundel zijn opgenomen. 112 Aanwinsten

Zeeland | 2010 | | pagina 34