Boekbesprekingen Victor Enthoven (redactie), Een haven te ver. De Britse expeditie naar de Schelde van 1809, Nijme gen 2009, 365 blz., illustraties, foto's, kaarten. ISBN 978-94-60040-34-4, 24,95. Vorig jaar was het tweehonderd jaar geleden dat de (mislukte) Britse expeditie naar de Schelde plaatshad. Een belangrijke gebeurtenis, die niet alleen Zeeland raakte, maar gevolgen had voor het verloop van de Napoleontische oorlogen in heel Europa. Zowel Frankrijk als Engeland besefte het belang van de Westerschelde en de betekenis van Vlissingen en Antwerpen. Doel van de Engelse invasie was de vernietiging van de Franse oorlogsvloot in de haven van Antwer pen. Om dit doel te bereiken was het nodig dat een omvangrijke Britse expeditiemacht bezit nam van Walcheren en een doorgang door Zuid-Beve land forceerde. De invasie werd een fiasco. De Franse vloot in Antwerpen werd niet vernietigd en de Britse expeditiemacht was na een aantal maanden gedwongen de aftocht te blazen. De mislukte invasie betekende de opmaat voor de bezetting van Nederland door Frankrijk in 1810. Voor de Engelsen bleek Antwerpen een 'haven te ver'. Hoe was dat mogelijk? Niet, zoals sommi gen nog steeds ten onrechte denken, vanwege de 'Zeeuwse koortsen' die onder de Britse soldaten vele slachtoffers maakten. Wel, zo komen we uit de verschillende bijdragen te weten, als gevolg van de vele tactische en strategische fouten die de legerleiding maakte. De Britten stootten niet snel genoeg door en waren te veel tijd kwijt met het beleg, het bombardement en de inname van Vlissingen. Kostbare tijd, die de Nederlandse en Franse verdedigers in de gelegenheid stelde een verdediging op te werpen waardoor Antwerpen kon worden behouden. Het boek beperkt zich niet tot een beschrij ving van de gebeurtenissen in 1809. Integendeel, slechts drie van de in totaal tien hoofdstukken zijn gewijd aan de daadwerkelijke militaire expe ditie. De overige zeven gaan in op verschillende zaken die aan het hoofdonderwerp zijn gerela teerd, zoals de situatie op Walcheren aan de voor avond van de invasie, de ontwikkeling van nieuwe wapens (de door William Congreve ont worpen raket), de verslaggeving van de oorlog in de pers en de gevolgen van de expeditie voor de stad Vlissingen. Het zijn stuk voor stuk goed leesbare en buitengewoon fraai geïllustreerde verhalen geworden, geschreven op basis van primaire bronnen en door mensen die weten waar ze het over hebben. Zeker voor een auteur als Tobias van Gent, van wie in 2001 een boek over de Engelse invasie van Walcheren is verschenen, zal het onderwerp gesneden koek zijn. In geuren en kleuren beschrijft hij de verdediging van Wal cheren door de Fransen en Hollanders, de Britse landing bij Breezand, de inname van Veere, de capitulatie van Middelburg, en de overgave van Vlissingen. Het is echter jammer dat zijn verhaal zo veel overlapping vertoont met de bijdrage van eindre dacteur Victor Enthoven, die weliswaar ingaat op de militaire operaties op Zuid-Beveland, maar toch ook uitgebreid de gebeurtenissen op Walche ren beschrijft die al in het voorgaande hoofdstuk door Van Gent onder de loep zijn genomen. Een wat betere redactie was hier zeker op zijn plaats geweest. Hoewel de afzonderlijke bijdragen veel inter essante feiten bevatten, heb ik hier en daar mijn twijfels over de relevantie van de informatie. Is het voor een beter begrip van de invasie van belang dat Peter Blom ons in hoofdstuk 2 uitge breid informeert over het bestuur en de inwoners van Walcheren? Draagt de kennis die hij aan draagt over de infrastructuur van het eiland en de gezondheid van zijn bewoners bij aan een beter begrip van het eigenlijke onderwerp? Het zelfde geldt voor de ontwikkeling van het raket wapen, zoals beschreven door Hugo Landheer in hoofdstuk 6. Is het voor een boek als dit werkelijk nodig om de hele voorgeschiedenis van dit wapen uit de doeken te doen? Van de in totaal twintig bladzijden die dit hoofdstuk telt, zijn er slechts vier voor het bombardement van Vlissingen inge ruimd. Boekbesprekingen 113

Zeeland | 2010 | | pagina 35