dochter, de vrouw van Adr. Korstanje Hz. De ver lossing was langdurig en pijnlijk. Vergeefsche applicatie van de forceps wegens te hooge en scheeve stand van het hoofd, bij eene vernauwing van de bovenste engte des bekkens (r positie), solvit 3,-'. Het was, zo blijkt uit de studie van historicus Gerard J. Lepoeter en gynaecoloog A. Herbert Teeuw, de 313de verlossing die De Broekert sinds zijn komst naar Wemeldinge eind 1826 had uitge voerd. in totaal zou de arts 1733 bevallingen begeleiden, waarvan 1548 in Wemeldinge en 185 in Hoek. Ze worden in dit fraai uitgegeven werk alle beschreven en in veel gevallen van commentaar voorzien. Dit laatste is zeker geen overbodige luxe. Het vakjargon waarvan De Broekert zich bedient, vraagt nadrukkelijk om hertaling en verduidelijking. Waarom ging het mis bij de geboorte van de dochter van Korstanje? In een gekleurd kadertje lezen we het commentaar van de schrijvers: 'Niet aangegeven is of het kind vóór dan wel tijdens de bevalling is overleden. In het laatst genoemde geval weten we dan niet of het kind is overleden voordat De Broekert bij de bevalling werd ontbo den of dat het kind is overleden tijdens zijn bege leiding, of ten gevolge van de mislukte tangver lossing. In dit geval kon door het afwijkende bekken van de vrouw het hoofd niet indalen en stond dit scheef. Het is niet verwonderlijk dat het aanleggen van een tang in deze situatie niet lukte. De Broekert vermeldt niet op welke manier hij het kind dan wel heeft ontwikkeld. Een moge lijkheid is dat hij het kind heeft gedraaid en toen aan een voetje eruit heeft getrokken. Als het kind toen nog in leven zou zijn geweest, zal het zeker tijdens deze procedure zijn overleden.' Het partusboek van De Broekert, geneesheer van achtereenvolgens Hoek (1824-1826) en Wemeldinge (1826-1871), is een unieke en waar devolle historische bron die dankzij de oplettend heid van mevrouw M.L. Beck-Hundersmarck te Kapelle voor een gewisse ondergang werd behoed. Het was dan ook volkomen terecht dat de schrijvers haar het eerste exemplaar aanboden tijdens de drukbezochte presentatie op 17 april 2010 in de Maartenskerk in Wemeldinge. Behalve de verslagen van de bevallingen, waarvoor maar liefst 340 bladzijden zijn inge ruimd, besteden de auteurs aandacht aan de his torische context. De hoge zuigelingensterfte, de kwaliteit van de medische zorg in de 18' en 19'' eeuw, de opleiding van artsen, het grote verschil in stand tussen de academisch opgeleide doctoren en de grotendeels in de praktijk opgeleide heel meesters, de tarieven die de medici hanteerden, de ambivalente houding die de autoriteiten inna men tegenover onbevoegde vroedvrouwen: dit alles komt in de lijvige studie uitgebreid aan de orde. Van de Broekert, geboren in 1802 in Goes, was een man van de praktijk. De oprichting van de Geneeskundige School - bedoeld voor de opleiding van heel- en vroedmeesters, vroed vrouwen en apothekers - in Middelburg in 1825 kwam voor hem te laat. Twee jaar eerder had hij aan de Geneeskundige Commissie, die was belast met het toezicht op de medische zorg in de pro vincie, toestemming gevraagd om examens af te leggen voor heelmeester en vroedmeester. Hij slaagde voor beide proeven van bekwaamheid. Waarschijnlijk nog meer dan de verrichtingen tij dens de examens zal de commissie onder de indruk zijn geweest van de uitstekende referen ties die de kandidaat van zijn leermeester, de Goese stads heel- en vroedmeester Teunis Pie- terse, had meegekregen. De Broekert had zich leren kennen, zo schreef Pieterse, doorzijn 'voor- beeldigen ijver, zijn onvermoeijden lust en zijne getrouwe waarneming' van zijn functie. Onder het toeziend oog van Pieterse had De Broekert maar liefst zestien verlossingen verricht 'die allen met den besten uitkomst zijn bekroond gewor den.' In 1824 vertrok hij naar Hoek, waar hij zijn eerste verlossing op 23 maart van dat jaar noteerde. Zijn verblijf in Zeeuws-Vlaanderen was van korte duur: reeds in 1826 verkaste hij naar Wemeldinge. Hij zou er tot zijn dood in 1879 blij ven. Boekbesprekingen 115

Zeeland | 2010 | | pagina 37