Zeeuwen bevrijdden Leiden 'Eén april (1572) verloor Alva zijn bril' (Den Briel) en 'op aprilletje zes verloor hij zijn fles' (Vlissin- gen). Het verlies van Den Briel vatte de Spaanse landvoogd nog luchtig op, maar toen Vlissingen hem ontviel, was hij zo ontdaan dat hij 'de haren uit zijn schedel en baard trok'. De Walcherse havenplaats was de eerste stad die zich vrijwillig bij Willem van Oranje aansloot. In 1574 volgde een ander belangrijk moment in de vaderlandse geschiedenis: het belegerde Leiden werd ontzet. Door Zeeuwen! De Vlissingse historicus Doeke Roos laat in zijn bijdrage de Leidenaars weten aan wie zij hun jaarlijkse op 3 oktober gevierde haring-, hutspot- en wittebroodherdenking' te danken hebben. En hij vraagt zich af, waarom het in Vlissingen elk jaar zo stil blijft op 6 april. De redactie heeft de afgelopen jaren geprobeerd meer aandacht aan activiteiten van het Genoot schap te besteden, onder meer via de rubriek Genootschapszaken. Een rubriek dus, van één a twee pagina's lang, met min of meer actuele zaken. Dat vaste onderdeel maakt deze keer plaats voor een langer verhaal over een bijzondere aan winst van het Genootschap, eerder dit jaar. Een aanwinst die de herinnering levend houdt aan de eertijdse strijd tegen de Spanjaarden. Met steun van een aantal erfgoedorganisaties kreeg het KZGW een zogenoemde 'tazza' in bezit, een in 1597 in Middelburg gemaakte, kunstig gegraveerde zilveren drinkschaal. Van generatie op generatie bleef deze schaal in familiebezit. Kunsthistorica Katie Heyning verklaart waarom deze aanwinst zo bijzonder is. Binnenkort is die te zien in het Zeeuws Museum in Middelburg. Trouwden boerendochters op de Zeeuwse eilan den in de 19' en het begin van de 201 eeuw in bij betere families? Of moesten ze zich behelpen met een knecht van hun vader? De Zeeuwse historicus Jan Zwemer ging op zoek naar een antwoord op die vragen in het Zeeuws Archief en deed een aantal verrassende ontdekkingen. Zijn betoog is gelardeerd met een aantal kolommen met cijfers, die veel lezers mogelijk als 'saai' voorkomen. De wetenschappelijk 'rekkelijken' kunnen dit onder deel overslaan, zonder de essentie van het betoog van Zwemer te missen. De 'preciezen' kunnen zich verlustigen in cijfers achter de komma. Hendrick Thibaut was een van de rijkste en machtigste regenten van Middelburg in de zeven tiende eeuw. Opmerkelijk is dat hij een grote machtspositie wist te verwerven, deze kwijt raakte, en daarna een opvallende comeback maakte. Historicus Ronald van Immerseel schetst een portret van deze vergeten notabel. Onlangs verscheen de jaarlijks door het Genoot schap uitgegeven agenda. Voor de editie van 2011 kozen de samenstellers voor het thema 'Zeeuws meisjeMet die titel lijkt de uit louter vrouwen bestaande redactie de dames uit onze provincie tekort te doen. Velen associëren het 'Zeeuwse meisje' met een eertijds bekend geworden deerne uit een boterreclame. (Hiin cent tevee öh.) De agenda biedt echter veel portretten en andere afbeeldingen van prominente en minder promi nente Zeeuwsen, die meer in hun mars hadden dan het aanprijzen van een pakje boter. Feminis tisch maandblad Opzij zou een lovende bespre king aan de nieuwe agenda moeten wijden. De uit overwegend mannen bestaande redactie van het tijdschrift Zeeland heeft in de vorige uitgave daarvan al een feministische duit in het zakje gedaan met een portret van de autodidact en ere doctor Elisabeth Dingemanse. Kopij over belang wekkende Zeeuwse vrouwen ziet de redactie dus graag tegemoet. Over mannen trouwens ook. Eric-Jan Weterings Zeeuwen bevrijdden Leiden 81

Zeeland | 2010 | | pagina 3