Signalering onzinnige canondebatten of misplaatste populari sering die het onderscheid met provinciale jour nalistiek doet vervagen, dit boek maakt duidelijk dat het ook anders kan. De bezorgers Van der Doe, Moree en Tang, alsook de Koninklijke Bibliotheek en uitgeverij de Walburg-Pers, laten zien hoe je met moderne middelen een historische bron verantwoord én aantrekkelijk kunt ontslui ten en uitgeven. Evenals Journaal I dat twee jaar geleden verscheen, is het tweede deel een ideaal boek geworden: hier is een goed doordacht, over tuigend evenwicht gevonden tussen papieren en digitale bronnenontsluiting, de wetenschappelijke verantwoording is voortreffelijk, het boek is prachtig vormgegeven, en je koopt het voor de prijs van een reisgids van de Caraïben. Wat wil je nog meer Frits Smulders Noten 1 De dominee met het stenen hart en andere overzeese briefgeheimen (Sailing Letters Journaal I). Onder redac tie van Erik van der Doe, Perry Moree en Dirk J. Tang, en met medewerking van Peter de Bode. Walburg-Pers, Zutphen, 2008. ISBN 978.90.5730.557.3. 2 Zie www.kb.nl/sl voor meer informatie over het project Sailing Letters. Wietse Veenstra, Gewestelijke financiën ten tijde van de Republiek der Verenigde Nederlanden. Zeeland (deel 7) 1573-1795, Den Haag 2009, 309 p., geïllustreerd. ISBN 978-90-5216-168-6. Prijs 45,-. In 1990 begon het Instituut voor Nederlandse Geschiedenis met de ontsluiting van de belang rijkste gegevens over de gewestelijke overheids financiën van vóór 1795. Met het werk over Zee land, dat in samenwerking met de Vrije Universiteit en het Zeeuws Archief tot stand kwam, is het project voltooid. Behalve een uit gebreide toelichting op het financiële bestel van de Republiek en van het gewest Zeeland bevat het boek meer dan tweehonderd pagina's tabellen en grafieken, waarin de ontwikkeling van de gewestelijke inkomsten en uitgaven tot in het kleinste detail zichtbaar wordt. Belastingen op zout, azijn, paarden, tabak, kaas, turf, brandhout, 'hoornbeesten', 'vette beesten' en schoengeld; belastingen op onroerend goed, vermogen en inkomen, dienstbodegeld: al deze bronnen van inkomsten komen uitgebreid aan de orde. Het zelfde geldt voor de uitgaven, die onderscheiden worden in 'generale lasten', zoals de bezoldiging van soldaten en de maritieme verdediging, en dc 'provinciale lasten'. Het is duidelijk dat we hier niet te maken heb ben met een werk dat voor een breed publiek is geschreven. Het is een belangrijke bronnenuit gave, geschreven voor en door specialisten, die niet alleen licht werpt op de financiering in de Republiek, maar die ook het een en ander duide lijk maakt over het belang van het gewest Zee land voor dc Republiek als geheel. Negen procent van de gelden die de Republiek nodig had om leger, vloot, bestuur en rechtspraak te financie ren, was, zo blijkt uit deze studie, afkomstig uit het gewest Zeeland. Albert L. Kort Boekbesprekingen/Signalering 119

Zeeland | 2010 | | pagina 41