Een kostbare aanwinst: een tazza van de familie Courten Katie Heyning Begin 2010 heeft het Zeeuws Genootschap met steun van de Vereniging Rembrandt, de Provincie Zeeland, de Stichting dr. Hendrik Muller's Vader- landsch Fonds en het Familiefonds Hurgronje een belangrijk stuk Middelburgs zilver uit 1597 ver worven. Het betreft een fraai gegraveerde drink schaal - een zogenoemde tazza - die van generatie op generatie binnen een bepaalde Zeeuwse familie werd doorgegeven als herinnering aan de strijd tegen de Spanjaarden. De schaal is te zien in de tapijtenzaal van het Zeeuws Museum, waar hij een aanvulling vormt op de laat zestiende-eeuwse wandtapijten die het verhaal van de strijd om de Scheldedelta in de eerste jaren van de Opstand verbeelden.' De rol van Middelburg als toevluchts oord voor andersdenkenden en de nauwe verwant schappen binnen de Zeeuwse elite kunnen aan de hand van de tazza inzichtelijk worden gemaakt. Samen met het portretmedaillon van koningin Eli zabeth I van Engeland, dat in 2003 werd aange kocht, refereert de schaal aan de nauwe banden tussen Engeland en Zeeland in deze periode. Monumenten van voorvaderlijke dankbaarheid Bijna tweehonderd jaar geleden verdiepte de toenmalige voorzitter van het Zeeuws Genoot schap, Nicolaas Lambrechtsen van Ritthem, zich ten behoeve van de Genootschapscollectie in voorwerpen die hij 'monumenten van voorvader lijke dankbaarheid' noemde: objecten die herin nerden aan de heldhaftige daden van Zeeuwen, of hun voorouders, tijdens de Opstand.2 De aanlei ding voor zijn studie was de aankoop van een 'emblematique beker' uit het bezit van de familie Thibaut, die de vluchtende Willem van Oranje zou voorstellen.' Dergelijke voorwerpen blijken in het bezit van meerdere Zeeuwse families te zijn geweest, maar werden vaak door negentiende- eeuwse nazaten afgestoten: zij hadden geen histo rische belangstelling of gaven de stukken in bewaring aan de overheid om deze zodoende in de openbaarheid te brengen. Zo werd de drink schaal die op 5 april 1571 in Vlissingen bij de eerste Avondmaalsviering van de Hervormde Gemeente was gebruikt, in de negentiende eeuw door Sara Levina Clyver aan de stad nagelaten, na generaties lang door de Vlissingse familie Clyver gekoesterd te zijn. Als zij gehoopt had de schaal hiermee voor eeuwig voor de stad veilig te stellen, kwam zij bedrogen uit. In 1881 stond het Vlissingse stadsbestuur de belangrijkste stukken uit de stedelijke zilvercollectie - waaronder deze tazza - af aan het zojuist opgerichte Nederlandsch Museum voor Geschiedenis en Kunst. Met de zilvercollectie kwam de schaal terecht in het Rijksmuseum Amsterdam, waar hij maar zelden de depots verlaat.1 Ook de twee drinkschalen met een afbeelding van het schip de Dolphijn, die in 1590 door de Staten van Zeeland aan kapitein Evert Heindricxsen, de stamvader van het zee heldengeslacht Evertsen, werden geschonken, behoorden tot deze categorie objecten. Een van deze twee schalen werd door de laatste afstamme ling in mannelijke lijn aan de Middelburgse Oud heidkamer geschonken en ging in mei 1940 ver loren. De huidige verblijfplaats van het tweede exemplaar, dat zich in 1952 nog in het bezit van een nazaat bevond, is onbekend.5 Tijdens zijn onderzoek stuitte Nicolaas Lam brechtsen ook op vier zilveren 'fruitschalen' die gemaakt waren ter herinnering aan de ontsnap ping van Guillaunte Courten uit de handen van de hertog van Alva. Deze schalen werden nog steeds door het nageslacht van Courten werden bewaard. Twee van de schalen had Lambrechtsen zelf rond 1820 persoonlijk bij Genootschapsleden Jacob Verheye van Citters en Zacharias Paspoort kunnen bekijken, de andere twee bevonden zich toen buiten Middelburg. De thans aangekochte tazza is een van deze vier objecten. Op de rand van de met ranken, vazen, vogels en bloemen gegraveerde schaal staat de volgende inscriptie: 'Den 2 Marcy In Meenen 1567 Dacht Due Dalve Ghuilliame Coerten te Beroven sijn leven Maer Godt heeft Den 29 Marcy 1567 Door sijn huijs- vrouwe Marghuerieta fictorie gegeven'. In het midden is een man achter tralies afgebeeld. Tekst en afbeelding refereren aan de godsdiensttwisten in de Nederlanden, waar onder het bewind van de 82 Een tazza van de familie Courten

Zeeland | 2010 | | pagina 4