van Aagtekerke noemen en dit zal ook de reden zijn waarom het monument zich in de kerk van Aagtekerke bevindt en niet in Middelburg, de Rombout Verhulst (1624-1698), Grafmonument voor Hendrick Thibaut, zijn vrouw en dochter, kerk in Aagtekerke, 1669. Detail met het portret van Hendrick Thibaut. Foto: Carry Coppée. Rombout Verhulst (1624-1698), Grafmonument voor Hendrick Thibaut, zijn vrouw en dochter, kerk in Aagtekerke, 1669. Detail met het portret van Jacoba Thibaut, dochter van Hen drick Thibaut. Foto: Carry Coppée. stad waar de familie Thibaut woonde. Niet alleen het feit dat de echtelieden zo kort na elkaar stier ven zal de reden voor de afbeelding van Isabella zijn, maar ook haar inbreng van het bezit van de heerlijkheid. De portretmedaillons Portretmedaillons van echtparen zijn zeldzaam in Nederland. Alleen in Burgh en Zutphen vinden we vergelijkbare voorbeelden.12 In Aagtekerke is het monument voor een echtpaar met hun dochter een uniek exemplaar. Het portret van Hendrick is gebaseerd op een olieverfschilderij van de hand van Pieter Nason uit 1664.13 Nason (1612- 1688/'90) was een bekende portretschilder die een tweede, vrijwel identieke versie van dit por tret heeft gemaakt dat in 2005 door de gemeente Middelburg zou worden aangekocht. Dit ging niet door vanwege de hoge vraagprijs.13 Van Isabella en Jacoba zijn geen portretten overgeleverd. In 1668, twee jaar na het overlijden van Jacoba, schilderde Nason wel een portret van een andere dochter (Johanna), dat weieens als uitgangspunt voor het portretmedaillon gediend zou kunnen hebben. Het was in ieder geval op tijd klaar om door Verhulst gezien te kunnen zijn voor de ver vaardiging van het grafmonument in 1669. Het portret van Johanna komt goed overeen met het medaillon van Jacoba wat gelijkenis, houding en kapsel betreft.15 De opdrachtgevers De inscriptie op het monument geeft aan dat de erfgenamen opdracht gegeven hebben tot ver vaardiging van het monument. Dit zullen de zeven nog in leven zijnde kinderen zijn geweest, maar met name de weduwnaar van Jacoba, David van Reygersbergh. Het is zijn connectie met zijn volle neef Jacob van Reygersbergh (1625-1675), de zoon van Davids oom Johan, die ons naar Rombout Verhulst leidt. Verhulst heeft diverse opdrachten voor leden van de familie Van Rey gersbergh uitgevoerd, zoals een grafmonument voor Jacobs zuster (en Davids nicht) Maria en haar echtgenoot Willem van Liere in de kerk van Katwijk-Binnen, bustes van deze zelfde Maria en haar broer Jacob en ook een grafmonument voor Jacobs schoonvader Johannis van Gheel in de kerk van Spanbroek.16 Een andere, wellicht 128 Grafmonument

Zeeland | 2010 | | pagina 10