K m Zeeland 19.4 B:. Qwj bekendere Maria van Reygersbergh, de echtge note van de staatsgezinde Hugo de Groot, was een tante van David en Jacob. De nauwe familiecon nectie blijkt ook uit het feit dat Jacob van Rey gersbergh een achtste deel van de heerlijkheid Aagtekerke bezat. Er is nog een andere aanwij zing voor de relatie tussen Hendrick, Isabella en Jacob van Reygersbergh en diens echtgenote, en wel in de kerk van Krabbendijke waar hun wapens, nu helaas verdwenen, in 1663 op de ven sters werden aangebracht.17 David van Reygersbergh (1640-1678), Jacoba's echtgenoot, was eigenaar van diverse heerlijkhe den en buitenplaatsen, de ambachtsheerlijkheid Gapinge, de buitenplaats Clarebeek bij Middel burg en het huis Wulpenburg bij Veere. Hij bekleedde diverse functies, zoals die van schepen in Middelburg en bewindhebber van de VOC.18 Het huwelijk tussen Jacoba en David vormde een mooie toenadering tussen de orangistische en staatse facties in Zeeland toen vader Hendrick wat behoedzamer was geworden in zijn politieke opvattingen en in 1662 was teruggekeerd in de Middelburgse stadsregering. In 1672, het jaar waarin Willem III tot stadhouder in Zeeland werd benoemd, werd de staatsgezinde David als vroed schapslid afgezet en keerde niet meer terug in een overheidsfunctie. De familie Van Reygersbergh bekleedde de derde plaats in de rangorde van rijkste families in Zeeland. De familie Thibaut behoorde bij de bovenste tien. Na het vroegtijdig overlijden van zijn echtgenote Jacoba in 1666 hertrouwde David al spoedig, in 1668, met Clara Velters die in 1667 weduwe was geworden van Laurentius Huyssen de Weelde. Ook zij had haar eerste partner al na één jaar verloren, maar had wel een dochtertje uit dat eerste huwelijk. Een spoedig tweede huwelijk na overlijden was een veel voorkomend fenomeen in die tijd. ningen samengesteld in drie delen, getiteld Graf monumenten in Nederlandse kerken, waarvan onze tekening zich in het derde deel bevindt met op een apart vel een transcriptie van de tekst. Alle afzonderlijke tekeningen worden tussen blanco pagina's bewaard. Hoewel de kwaliteit van Lei. j r U/rUtris HeUricS/J 7/li,':,, ré MDC1SK.VI/ ",m /t 'n/'c/ta Serre Aftekening van het grafmonument voor Hendrick Thibaut, zijn vrouw en dochter. Pentekening door Pieter Snijders (ca 1735- 1797), opgenomen in de verzamelband Grafmonumenten in Nederlandse kerken door Willem van der Lely (1698-1772), Collectie Koninklijke Bibliotheek, I30BI8, deel 3 f.57. De pentekening In de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag bevindt zich een gewassen pentekening van ons monument, gedateerd 1768. Het is een tekening van de hand van Pieter Snijders (ca. 1735-1797), een Middelburgse schilderen tekenaar. Snijders heeft voor diverse opdrachtgevers 'oudheden' in Zeeland getekend, in dit geval voor de genealoog en burgemeester van Delft, Willem van der Lely (1698-1772). Van der Lely heeft een collectie teke- de tekening niet bijzonder te noemen is, is de his torische documentatie op de tekeningen van Van der Lely wel van belang omdat er inmiddels veel verdwenen is van de toen geregistreerde grafmo numenten.19 In Europa werden al vanaf de vijftiende eeuw grafmonumenten bestudeerd door 'oudheidkundi gen' die vooral geïnteresseerd waren in het bewa ren van de herinnering aan middeleeuwse monu menten. In de zestiende eeuw verschijnen er Grafmonument 129

Zeeland | 2010 | | pagina 11