Zeeland 19.4 Memories to Share De oorlog krijgt een stem en een gezicht Ada van Hoof Memories to Share is de titel van een samenwer kingsproject, begonnen door het Dijk- en Oorlogs museum Het Polderhuis in Westkapelle, het Royal Marines Museum in Portsmouth en het Imperial War Museum in Londen. Met het project kijken de oorlogsmusea terug naar de angstige dagen van september, oktober en november 1944 door de ogen van hen die erbij waren. Herinneringen van jonge kinderen, tieners, vrouwen, mannen, solda ten. Verhalen van bange mensen, verdrietige men sen, gewonde mensen. Naast de opgetekende mondelinge getuigenis sen worden ook schriftelijke bronnen gebruikt, zoals logboeken. In het project krijgen mensen de ruimte om hun versie te vertellen van de geschie denis, waarvan het publiek via een gezamenlijke drietalige website en via informatiezuilen in de musea kennis kan nemen. Hoewel al enkele jaren aan het initiatief wordt gewerkt, is het nog niet af, want er komen nog steeds verhalen bij. Verhalen achter het geschiedenisboek. In de geschiedenislessen op school komt onder andere de bezetting door de Duitse Wehrmacht aan de orde, een starre, wrede organisatie. In de herinneringen van Hans Bachhofer en Diether Hülstrumm, twee jonge Duitse soldaten, lees je wat de oorlog met hén deed. Een ander voorbeeld. Na het bombardement van 3 oktober 1944 was er de kille werkelijkheid van 44 doden in de molen van Theune. Nu is er het indringende verhaal van Bram Boone die met de berging van de slachtoffers hielp. Zijn verhaal maakt de werkelijkheid van toen weer levend. Een derde voorbeeld. We kennen de cijfers van het grote aantal slachtoffers van de gevech ten vóór, aan en óp de Walcherse kust. De verha len van bijvoorbeeld John Forfar en Dennis Johnston gaan over de individuele moed en de verschrikkingen van de verwondingen. Af en toe komt er zelfs humor bij... grapjes en dodelijke ernst in één zin. Clusters Na het formele begin in september 2008 werden alle beschikbare teksten geanalyseerd, gecodeerd en in een schema geplaatst met basisgegevens zoals datum gebeurtenis, plaats, tijd, naam, leef tijd, burger of militair, kernwoorden van de gebeurtenis en eventuele bijzonderheden. Aan vankelijk moest die inventarisatie de periode 1940 tot en met 1945 gaan beslaan, maar al snel werd duidelijk dat dat een onmogelijke taak was. Tussen september 1944 en februari 1945 vonden de belangrijkste oorlogshandelingen plaats in Westkapelle en omgeving, dus leek het logisch het project te beperken tot die periode. Na een eerste analyse waren 800 stukjes tekst van ongeveer 120 mensen beschikbaar. Door deze analyse in het schema te plaatsen, werd het mogelijk om herinneringen te clusteren, in eerste instantie op datum en tijd. Het zal geen verba zing wekken dat de data 3 oktober en 1 november Het verdronken Westkapelle, 20 oktober 1944. Collectie Royal Marines Museum Portsmouth. Memories to Share 131

Zeeland | 2010 | | pagina 13