Zeeland 19.4 onder in een bedstee en blijft daar enige dagen. "'s Avonds komt er een andere Duitser een beetje praten. Hij heeft de kinderen van Wille- mien gezien en zegt dat hij ook een dochtertje heeft. Wij vragen of hij niets voor ons kan doen, want die rode wil de kamer hebben. Ze zijn daar al eens eerder in geweest. Vrouw Van Liere zegt: 'Waar moeten al die mensen dan naartoe?' 'Neen,' zegt die Duitser, 'ik kan niets doen. Hij is mijn meerdere.' Op het laatst nemen ze genoegen met de keete, waar ze een zendapparaat bouwen. We horen hele dagen niets dan 'Hier is Engeland'. Ik ben erg bang." Meer Engelse herinneringen Naarmate de maand oktober in de lijst vordert, komen er meer herinneringen van Engelse zijde tevoorschijn. De laatste dagen van oktober zijn een voorbode van het grotere werk dat zal komen, de landing van de geallieerde troepen. Dat besef is er bij iedereen. Kee, een meisje van 16 jaar (18 oktober 1944): "Na verloop van tijd werden mijn vader en mijn broer met veel andere mannen door de Duitsers opgeroepen. De weg van Domburg naar Oostka- pelle en Vrouwenpolder was voor een groot deel onder water komen te staan. Om toch een goede verbinding te behouden projecteerden de Duitsers een nieuwe weg die door droog terrein liep, dich ter bij de duinen door het bos. Daar moesten de mannen zich iedere dag melden om er aan te wer ken. "Tegen het eind van oktober moesten de geal lieerden blijkbaar vastgesteld hebben dat de tijd rijp was voor de aanval op Walcheren. Voor Westkapelle had dat, om te beginnen, een tweede grote luchtaanval tot gevolg. Daarbij werd nog weer eens een groot aantal huizen vernield. Mis schien wilden ze de Duitsers de mogelijkheid tot straatgevechten na een landing ontnemen. Hoe het ook zij, ons huis lag nu ook in puin. Al onze bezittingen die daar nog waren, waren verloren gegaan." Frank Leatherdale uit Norwich: "Ik was de navigator van een Pathfinder Force Lancaster. Op 28 oktober 1944 dienden mijn bemanning en ik in een bommenwerper die een aanval moest uit voeren op de geschutsplatformen in de duinen van Westkapelle. Op 29 oktober keerden we terug Verwoeste huizen in Westkapelle, 1944. Foto: Neeltje Flipse Roelse, Collectie Polderhuis, 488 NFR. Memories to Share 135

Zeeland | 2010 | | pagina 17