Zeewater in de achtertuin, daarachter hel gat in de dijk van Westkapelie, oktober/november 1944. Foto: Necltje Flipse-Roelse. Collectie Polderhuis. om dezelfde kanonnen aan te vallen. Het was niet erg helder maar toch konden we de huizen zien, de overstroming, de kustlijn en de rook. Het speet ons dat we een Nederlands dorp en onze vrienden moesten bombarderen en we probeerden geen huizen te raken maar we zagen dat sommige bommen toch in het dorp vielen." Ralph Paech, 23 jaar oud, luchtmacht, 156e Verkenners Eskadron, schrijft een rapport over de vijftiende vlucht op 28 oktober, die 2 uur en 25 minuten duurt. De lading bestaat uit 2 x 1000 pond explosieven: "Er werden diverse gelijktij dige aanvallen uitgevoerd op kanonstellingen langs de kust en ons doel lag iets ten noorden van de Westkappelse vuurtoren. Het doel was erg klein, maar het markeren en bombarderen verliep buitengewoon goed. We vlogen driemaal om het doel en hadden goed zicht op de hele aanval. Er was geen tegenstand en alle vliegtuigen keerden veilig terug. Onderweg hadden we last van ijs- aanslag. Reden voor de aanval was dat deze kanonnen onze troepen bestookten, die probeer den de monding van de Schelde vrij te maken. Dit was nodig om de haven van Antwerpen als toele verhaven te gebruiken voor onze oprukkende legers." Persoonlijke noot: "Men vertelde dat we om 04.30 uur op operatie zouden gaan. We waren verrast dat we de vervangende hoofdbommen werper waren. We bombardeerden een grote kanonstelling bij Westkapelie op het eiland Wal cheren. We vlogen vier keer om het doel en waren getuige van een precieze markering en bombar dement." Zicht Voor de maand november liggen de gegevens wat anders. Hier hebben we een overvloed aan mate riaal van Engelse zijde en sporadisch van de Duitse kant. De verhalen van de mensen van Walcheren gaan vooral over de ontmoetingen met de bevrijders. Een van de eerste ontmoetingen gaat 'over het water heen', twee mannen die elkaar als het ware bijna kunnen zien. Machiel, 45 jaar (1 november 1944, 06.45 uur): "In de nacht van 31 oktober op 1 november Lees verder op pagina 145. Memories to Share

Zeeland | 2010 | | pagina 18