Memories to Share 18-30 km. Landingsvaartuigen worden stilgelegd. Openen van het vuur nog niet mogelijk". Dennis Johnston, bemanningslid van Landing Craft H 269 en aan boord van een van de slag schepen: "Om 08.08 uur werd de koers veranderd naar 079 graden. De scheepsbemanning bleef op de haar aangewezen post. Om 08.09 uur kwam het eerste kanonvuur vanuit de Westkappelse kustbatterijen. Zij hadden ons ontdekt." Er werd teruggeschoten. "Het bombardement kwam van drie grote schepen van de Koninklijke Engelse Marine; slagschip Warspite samen met de klei nere slagschepen Roberts en Erebus. Bij de laatst genoemde was een van de geschutskoepels niet werkzaam door een beschadiging, opgelopen tij dens de landing in Normandië (men geloofde dat dit de HMS Warspite eigenlijk overkomen was omdat de twee begeleidende slagschepen maar 15 inch-kanonnen hadden). Om 08.25 uur stopte het vuren van de kustbatterijen in Westkapelle van wege directe voltreffers van het zware geschut van het slagschip Warspite." 1 Een glimlach De lijst van 1 november is lang en levert zelfs combinaties op die op het eind een glimlach ont- lokken, zoals mtsl 1144-31. Westkapelle is ingeno men, op 1 november 11.15 uur. Hilary St. George Saunders in zijn boek The Green Beret: "Vanwege de omstandigheden was het nauwelijks een verrassing dat de landing van de infanterie, met de eerste troepen van het 41e Royal Marine Commando, 27 minuten was ver traagd. Daardoor kwamen degenen die ten noor den van het gat zouden landen, ongeveer tegelijk aan wal. De landing vond plaats onder zwaar vij andig vuur; twee infanterielandingstroepen wer den getroffen tijdens de landing op het strand. "Eenmaal op het strand namen de 'B'-troepen van het 41e commando hun positie in aan de rand van het dorp Westkapelle en openden het vuur met handgeweren op bolwerk W.15. De 'S'-troe- pen stelden hun machinegeweren op zodat ze de zuidkant van het dorp konden bestrijken. Het res tant van het commando, inclusief zijn hoofd kwartier, kwam aan land met de amfibievaartui gen en bewoog zich direct richting het centrum van het dorp; ze werden slechts beschoten vanuit de vuurtoren aan de oostelijke rand. Het vuur werd beantwoord, en de toren werd ook bescho- Zien en gezien worden Een ander soort ontmoeting is het daadwerkelijk zien en gezien worden. Document mtslll44-7nl vertelt daarover, één uur na het vorige voorbeeld. Er is zicht vanaf de kust op de vloot. Negentien minuten later komen de eerste salvo's vanaf de batterijen. Commandant Oblt. (MA)d.R. Helmuth Lange, M.A.A. 202, 8./202 (Batterij Dishoek), noteert in het logboek: "1 november 1944, 07:50 uur. Groen III: (open) 8. Batterij meldt 38 eenheden, waaron der 3 kruisers, in richting 280° tot 305°, afstand Obcrlcutnant Helmuth Lange. Collectie H. Sakkers. vuur. Het gebulder van hun kanonnen klonk over het water cn de klappen van hun granaten echo den terug van de Walcherse kust. "De kleine schepen rukten verder op met de vijfentwintig ondersteuningsvaartuigen in de voorhoede. Daarachter kwamen de tanklandings vaartuigen van nrs. 41 en 48 Commando, gevolgd door die van nr. 47 Commando. Nr. 47 Commando moest na de 41 en 48 Commando s aan land komen."

Zeeland | 2010 | | pagina 28