lende tanks hetzelfde lot zien ondergaan. Verder zijn er drie landingsboten gestrand. De kalmte en vastberadenheid van de landingstroepen was bewonderenswaardig want men zou zo zeggen: als men pas geland is, gaat men toch ten spoedig ste een stelling opzoeken? Maar nee, het was eerst koffiezetten en scheren." Vluchtelingen Westkapelle was dan wel ingenomen, Walcheren was nog niet vrij. Middelburg zit op zondag 5 november helemaal vol vluchtelingen uit de ondergelopen gebieden. Neeltje, 47 jaar oud en ook gevlucht, vertelt erover: "Zondagmorgen, 5 november. We staan op. De laatste nachten zijn we niet meer uit de kleren geweest. We gaan dik wijls naar beneden, daar de granaten onophoude lijk overvliegen en soms dichtbij neerkomen. Het kanongebulder is niet van de lucht met daarbij nog hevige ontploffingen. Mensen die hier langs komen, zeggen dat er nu in Middelburg gevoch ten wordt. Men zegt ook dat het overal brandt en dat er ongeveer 45 duizend mensen zijn op het hoogst gelegen gedeelte, wat nog droog is. "Tegen de middag vermindert het schieten wat. Later horen we het weer uit de richting van Westkapelle, wat weer wordt beantwoord door het scheepsgeschut van Vlissingen. De granaten val len akelig dichtbij. Enige dagen tevoren vielen ze op het dorp Oostkapelle, waar vele huizen zijn vernield en mensen gedood zijn. 's Middags heb ben we weer wat verademing. Zoals we gewend zijn, willen we ook nu 's avonds nog zingen. Maar dan is de herrie weer losgebroken en gaat het niet. Ook 's nachts gaan we weer een paar keer naar beneden vanwege het schieten." In de toekomst zullen meer musea partner willen worden in dit project. Momenteel zijn aangesloten Het Polderhuis (projectleiding), het Imperial War Museum in Londen, het Royal Marines Museum in Portsmouth, het Bundesarchiv in Koblenz en Stichting Bunkerbehoud in Middelburg. Oorlogs musea in België, Noorwegen en Canada hebben belangstelling getoond. Maar zoals met alles, het heeft tijd nodig. En wij gaan gewoon door: www.polderhuiswestkapelle.nl 148 Memories to Share

Zeeland | 2010 | | pagina 30