Gebroeders Van der Bilt: wereldberoemd uit Kapelle I- i Hans Vies en Eric-Jan Weterings Het Zuid-Bevelandse dorp Kapelle dankt zijn (betrekkelijke) naamsbekendheid aan enkele perso nen die er zijn geboren, zoals kinderboeken- en musiealschrijfster Annie M.G. Schmidt en sinds enige tijd de nieuwe minister van Financiën Jan Kees de Jager. Minder bekend is dat in de tweede helft van de negentiende eeuw er in een gezin twee jongens ter wereld kwamen die bekende wetenschappers zouden worden: radiopionier en later politicus Cornelis (1875-1947) en sterren kundige Jan (1876-1962) van der Bilt. Het is opmerkelijk dat uit een kleine familie twee zulke grote geesten voortkwamen, ook al speelde het patriciërsgeslacht Van der Bilt al lang een grote rol in Zeeland. Blauwe boekjes Uit de 'blauwe' patriciaatsboekjes (zo genoemd naar de traditionele kleur van de omslag) blijkt KAPELLE, OOSTSTRAAT dat de in 1621 in Delfzijl geboren Sijwert Jansz. van der Bilt in 1643 als poorter van Goes werd ingeschreven. Hij begon bescheiden als koekbak ker en werd deken van het bakkersgilde. Zijn nazaten klommen snel op de maatschappelijke ladder en bekleedden veel hoge posities, vooral bestuurlijke. Het gaat te ver om die hier in extenso te vermelden, dus maken we een sprong in de tijd naar de grootvader van Cornelis en Jan. Deze Boudewijn Versélewel van der Bilt (geb. 1814) was kantonrechter in Goes en tot zijn over lijden in 1892 lid van de gemeenteraad van Kapelle. Zijn zoon Jan Jacobus Cornelis Reinier van der Bilt werd in 1849 geboren in Kapelle. Uit zijn huwelijk met Henriëtte Johanna Wilhelmina de Vos tot Nederveen Cappel kwamen vier kinderen voort. Naast Cornelis en Jan waren dat een jong gestorven zoon en een dochter. Jan Jacobus volgde zijn neef Paulus Johan van der Mandere Gezicht op de Ooststraat in Kapelle, met op de achtergrond de toren van de Nederlands-hervormde kerk, ca 1905. Zeeuws Archief, Zclandia 11 lust rata P-05591. Gebroeders Van der Bilt 149

Zeeland | 2010 | | pagina 31