Zeeland 19.4 Cornells Lodewijk van der Bilt werd lid van het 'Comité tot onderzoek naar de mogelijkheid van een rechtstreeksche radio-telegrafische ge meenschap tusschen Nederland en Nederlandsch- Oost-lndië', dat in februari 1913 een aanvraag indiende bij de ministers van Waterstaat en van Koloniën tot het oprichten van radiostations in Nederland en Indië met tussenstations (relais-sta- tions) in de Italiaanse koloniën in Noord-Afrika: Libië, met hoofdstad Tripoli, Eritrea en Ceylon in Brits-lndië. Dit verzoek werd om politieke rede nen afgewezen; Nederland zou daardoor afhanke lijk blijven van andere landen. Deze inspanningen leidden ertoe dat even ten zuiden van Bandoeng het radio(zend)station Malabar verrees, onder leiding van ir. Cornelius de Groot (1883-1927). Het bijbehorende ontvang station werd in de buurt gebouwd, bij de dessa Tjangkring. De Groot promoveerde cum laude in 1916 bij Van der Bilt met zijn dissertatie Radio- telegrafie in de Tropen. Een van zijn stellingen, "Een radioverbinding van Nederland met hare Koloniën zonder gebruik van tusschenstations is een politieke noodzakelijkheid en technisch uit voerbaar", was er de directe aanleiding van dat De Groot een enorm budget kreeg om Malabar te ontwerpen en bouwen. Ook in Nederland zat men niet stil. In Koot wijk werd het beroemde radiozendstation gebouwd met bijbehorend ontvangstation in Sam- beek (bij Boxtel). De grote naam die hieraan ver bonden is, is die van ir. Nicolaas Koomans 1879- 1945). In 1908 kon C.L. van der Bilt zijn promo vendus Koomans de doctorshoed opzetten. Omstreeks 1925 werd het mogelijk om met watergekoelde radiozendbuizen kortegolfzenders te construeren die de hele wereld konden bestrij ken. In 1927 bracht de Delftse vijfdejaarsstudent Johan Numans de door hem ontworpen en gebouwde kortegolftelefoniezender PCJJ aan de praat in het NatLab van Philips. Muziek en spraak van deze zender werden kristalhelder over de hele wereld gehoord; toen voorpaginanieuws. De moderne zenders waren veel kleiner, goedkoper en zuiniger, waarmee het doodvonnis van de lange golf was getekend. Helaas valt niet meer te achterhalen of Numans bij Van der Bilt in 1928 is afgestudeerd. Een nieuwe generatie ingenieurs trad aan. Vanaf 1928 kon met Nederlands-Indië getelefo neerd worden en de omroepzender PH0H1 (Philips Omroep Holland Indië) werd een begrip voor landgenoten in alle delen van de archipel. Neder land stond aan de wereldtop op het gebied van kennis van radiotechniek. Naast opleider van een nieuwe generatie ingenieurs, was Cornelis Lode wijk van der Bilt belangrijk als schrijver van een aantal handboeken over zijn vakgebied, die tien tallen jaren in het academisch onderwijs gebruikt zouden worden. In 1929 werd de wetenschapper C.L. van der Bilt politicus: Tweede Kamerlid voor De Vrijheids bond (die vanaf 1937 Liberale Staatspartij zou heten). Daarna werd hij wethouder van Onderwijs in Den Haag en van 1 juli 1940 tot 15 juni 1942 waarnemend burgemeester van die stad. In 1942 moest hij op last van de Duitse bezetter plaatsma ken voor een NSB-burgemeester. Van 1939 tot 1941 was Van der Bilt ook lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Als politicus speelde hij in de landspolitiek geen opvallende rol. Wel was hij als wethouder in Den Haag een belangrijk bestuurder. Over zijn persoonlijk leven is weinig bekend. Na zijn huwelijk met jonkvrouwe Emma Johanna van der Does de Bye in 1900 kreeg hij drie kinderen. Hij vervulde verschillende aan zijn vakgebied gerelateerde bestuursfuncties en was ouderling in de Waals-hervormde gemeente van Den Haag. Dat zou hij blijven tot zijn overlijden op 2 december 1947. Jan van der Bilt De jongste zoon Jan van der Bilt werd ook in Kapelle geboren, op 23 april 1876. Na de bijzon dere jongensschool van J.W. Tesch in Den Haag te hebben doorlopen (1887-1891), ging hij naar het Koninklijk Instituut voor de Marine in Den Hel der (1891-1895). Het instituut Tesch was een school voor de elite, een uitkomst voor kinderen uit Nederlands-lndië en voor kinderen die in het slecht bereikbare Zeeland van het eind van de negentiende eeuw woonden. Om toegelaten te worden tot de examens van een Nederlandse uni versiteit of hogeschool was een diploma van een HBS (Hogere Burger School, ingevoerd in 1863) of gymnasium vereist. Van 1895 tot 1903 was Jan van der Bilt luite nant-ter-zee bij de marine. In januari 1902 volgde zijn bevordering tot luitenant-ter-zee der tweede klasse en werd hij benoemd tot observator aan de Utrechtse sterrenwacht Sonnenborgh. Het is Gebroeders Van der Bilt 151

Zeeland | 2010 | | pagina 33