CARNEGIE INSTITUTION OF WASHINGTON MOUNT WILSON SOLAR OBSERVATORY PAS A O ENA,CALIFORNIA Briefhoofd van de Mount Wilson Observatory in Californië, 1916 waar Jan van der Bilt werkzaam was. The Huntington Library. San Marino, California, VS. belangrijk om te vermelden dat in een tijdperk waarin gyrokompassen, radiopeilapparatuur en computers niet bestonden, navigeren op zee een tamelijk ingewikkeld vak was. Het instrumenta rium bestond uit een magnetisch kompas, verre kijker en sextant. Plaatsbepaling geschiedde met het 'schieten' van sterren (met een sextant). Ook een nauwkeurig uurwerk was een vereiste. Ster ren waren niet altijd zichtbaar en een schip kon in een storm flink rollen en stampen, waardoor navigatie op zee niet altijd eenvoudig was. Men Dr. J. van der Biltprijs Jan van der Bilt was voorzitter van de Neder- landsche Vereeniging voor Weer- en Sterren kunde van 1934 tot 1944, een periode van bloei na financieel moeilijke tijden. Hij werd op 26 februari 1944 gehuldigd, en benoemd tot erelid. Hoogtepunt was de instelling van een fonds uit bijdragen van de leden voor toe kenning van prijzen aan verdienstelijke leden. Arie Mak (erelid, ontving de Van der Biltprijs 1950) schonk bij overlijden in 2007 de KNVWS een legaat van 1000 euro. Het bestuur voegde dit toe aan het Van der Biltfonds om het blijvend ten goede te laten komen aan actieve leden. De procedure voor toekenning ligt vast in een besluit van de Verenigings raad. De Dr. J. van der Biltprijs kan worden toege kend aan een lid of meerdere leden dat/die als amateur: a. een verdienstelijk weer- of sterrenkundig onderzoek heeft/hebben verricht; of b. een wetenschappelijk bruikbare reeks waarnemingen heeft/hebben voltooid; of c. in bijzondere mate heeft/hebben bijgedra gen tot Hemel en Dampkring, later Zenit (het in de statuten bedoelde tijdschrift). kon niet genoeg kennis hebben van de sterrenhe mel. Na zijn huwelijk in 1903 gaf Jan van der Bilt zijn loopbaan als zeeofficier op. Hij legde in dat jaar het staatsexamen af en studeerde van 1903 tot 1911 wis-, natuur- en sterrenkunde aan de Utrechtse universiteit. Van der Bilt kreeg met Petronelle Marguerite Vernée één dochter. In 1918 vond een echtscheiding plaats en negen jaar later hertrouwde hij. Dit huwelijk bleef kinder loos. Op 7 april 1916 promoveerde J. van der Bilt cum laude bij A.A. Nijland op de dissertatie The variable stars R Sagittae, V Vulpeculae, RV Tauri. Part I. An analysis of the light-curve of RV Tauri, gepubliceerd in de Recherches astronomiques de Tobservatoire d'Utrecht. Nijland zelf was in 1896 cum laude gepromoveerd op een wiskundig onderwerp en in 1897 ook cum laude op een ster renkundig onderwerp. Van der Bilt noemde zijn leermeester "den meest productieven visueelen waarnemer van zijn tijd". Na zijn promotie bracht Van der Bilt enige maanden door op het Mount Wilson Solar Observatory onder de heldere hemel in het zonnige Pasadena bij Los Angeles in Cali fornië. Dit observatorium was in 1904 gesticht door George Ellery Hale en zou de thuisbasis wor den voor beroemdheden als Edwin Powell Hubble (1889-1953). Op 6 april 1917 verklaarden de Verenigde Sta ten de oorlog aan Duitsland. Wegens het gevaar van de Duitse onderzeeboten op de Atlantische Oceaan kon Van der Bilt niet naar Nederland terugkeren. Hij doceerde toen een korte tijd - nog in 1917 - aan het Vassar College, een meisjescol lege in Poughkeepsie, New York. Terug in Neder land kreeg Jan van der Bilt in 1920 de persoon lijke titel van lector in de praktische sterrenkunde aan de Rijksuniversiteit Utrecht. Op 1 september 1939 legde hij zijn werk als observator en lector in Utrecht neer, na zich bijna 38 jaar geheel te 152 Gebroeders Van der Bilt

Zeeland | 2010 | | pagina 34