De Kroniek van het Historisch Genootschap Roterodamum (september 2010) gaat over het muziekleven in Rotterdam. In 1996 is daar het eerste Gergiev Festival georganiseerd, genoemd naar de vermaarde Rus Valery Gergiev, die ook elk jaar optreedt als chef-dirigent, samen met het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Het festival ontvangt inmiddels bijna elk jaar ook een ander orkest. Het is gebruikelijk dat er vóór de concer ten van het Rotterdams Philharmonisch Orkest inleidingen worden verzorgd door muziekkenners die ingaan op de muziek die die avond ten gehore gebracht zal worden. Voorafgaand aan de concer ten die in september gegeven worden tijdens het Gergiev Festival, verzorgt het Historisch Genoot schap Roterodamum inleidingen, die een ander karakter hebben. Dit jaar was het thema van het festival 'a story of Rotterdam', en dan wordt er een link gelegd tussen de muziek en het thema. Zo waren er dit jaar inleidingen van onder ande ren de voorzitter van de Rotterdamse commissie voor Welstand en Monumenten over 'De vooroor logse stad, dat wat verloren ging... en bleef' en van de auteur Nelleke Noordervliet: 'Herinneren en Herdenken'. Met de Rug naar de Zee is de titel van het jaar boek 2010 van de Heemkundige Kring West- Zeeuws-Vlaanderen, van L. van Driel. Het eerste artikel behandelt de periode van de komst van de Fransen, de vernietiging van Sluis en de inlijving bij Frankrijk in 1794. Die gebeurtenissen beleven wij mee aan de hand van een dagboek van Abra ham van den Broecke, die met twee jonge man nen naar het oorlogsgebied aan de grens van Oos tenrijks Vlaanderen trok, een verslag van de Aardenburgse schepen Elias Vermere en een dag boek van een predikant uit Aardenburg, Petrus Moens, de vader van dichteres en schrijfster Petronella Moens. Gezicht op de sted Sluis na het bombardement van de Fransen. 'Sluis in Vlaanderen na sin bombardement', 25 augustus 1794. George Koekers (ca 1757-vóór 1841), pen in Oost-Indische inkt, 1794, 39x55 cm. Zeeuws Archief, Zelandia Illustrata 111-0281. 156 Aanwinsten

Zeeland | 2010 | | pagina 38