IZeeland 19.4 Generaal Michaud, commandant der Franse troepen in Staats- Vlaanderen in 1795. George Koekers (ca 1757-vóór 1841), ets en stippelets, proefdruk uit 1795, 21x15 cm., Zeeuws Archief, Zelandia 11 lust rata IV-0647. Er staan in de bundel drie verhalen over schoolmeesters: 'De benoeming van een nieuwe schoolmeester', een geschiedenis die zich afspeelt in 1837 in Cadzand; 'Het geheime leven van Samuel de R.', een schoolmeester in Sint Kruis van 1838 tot 1878; en 'Het ontspoorde leven van Jan Jobse'. Over deze eerst zo geprezen school meester kwamen steeds meer klachten en uitein delijk vluchtte hij naar Amerika om aan gevange nisstraf te ontkomen. In 1992 promoveerde F. Westra op het werk Bou wers van Sterke werken. Nederlandse ingenieurs in het eerste tijdperk van de Tachtigjarige oorlog, 1568-1605. De Stichting Menno van Coehoorn zond nu het vervolg op dit boek met bijna dezelfde titel, ook van de hand van Westra, maar nu over de ingenieurs uit het tweede tijdperk van de oorlog, van 1605 tot 1648. In dit tweede tijd vak is het gebied van de Republiek veel uitgebrei der. Het grootste deel van de verhandeling gaat over de betrokkenheid van de Nederlandse mili taire ingenieurs bij de consolidatie en vergroting van het territorium. Ook de 'import' van ingeni eurs uit Duitsland, Engeland en Frankrijk en de 'export' van Nederlanders naar die landen wor den beschreven, en de prestaties van ingenieurs die vertrokken naar Oost-Indië, Noord-Amerika en Brazilië. De Nederlandse jongen Quirijn van Lobbrecht - later bekend als ingenieur Crijn Fre- dericx - kreeg als eerste opdracht van de West- Indische Compagnie fort Nieuw Amsterdam te bouwen. Daarmee ontwierp hij het vroegste stra tenplan van New York. Teruggekomen in 1626 in Nederland, werd hij een van de beroemdste inge nieurs in de besproken periode van de Tachtigja rige Oorlog. In twee bijlagen volgen een cartogra fie van alle vestingwerken in de Republiek en de aangrenzende gebieden, en de activiteiten per plaats/vesting. In Medical History, a European Journal for the History of Medicine and Health (2010, 3), staan de volgende artikelen: 'British India and the Beriberi Problem, 1798-1942' (auteur D. Arnold), 'Cross- nationalizing the History of Industrial Hazard' (auteur Ch.C. Sellers), 'Shock Therapy in Danish Psychiatry' (auteur J. Vaczy Kragh) en 'Medical Healers in Ottoman Egypt, 1517-1805' (auteur S.S. Gadelrab). Het eerstgenoemde artikel geeft een beeld van de ontwikkeling van het beriberiprobleem in Brits-Indië tussen 1789 en 1942, aan de hand van geschiedschrijvers uit die tijd. Beriberi is een aandoening die wordt veroorzaakt door een tekort aan vitamine BI. Daarnaast gaat het arti kel in op het medisch onderzoek en de politieke debatten die destijds plaatsvonden omtrent de ontwikkeling van de ziekte. Het tweede artikel bespreekt de ontwikkeling Aanwinsten 157 GÏIM1KAAL MICIIAT'D.

Zeeland | 2010 | | pagina 39