IiM Geleerde broers en een elfjarige debutante Het Zuid-Bevelandse Kapelle is een opmerkelijk dorp, omdat daar bekende personen werden gebo ren als schrijfster Annie M.G. Schmidt en huidig minister van Financiën Jan Kees de Jager. Minder bekend is dat het dorp ook twee vermaarde wetenschappers voortbracht: radiopionier en later politicus Cornelis (1875-1945) en sterrenkundige Jan (1875-1962) van der Bilt. De familie Van der Bilt speelde lange tijd een grote rol in het Zeeuwse patriciaat. Twee auteurs, een alfa en een bèta, onderzochten hun afkomst en wetenschap pelijke prestaties. Het bescheiden, grotendeels door vrijwilligers gerunde Dijk- en Oorlogsmuseum Het Polderhuis in Westkapelle werkt samen met gerenommeerde musea in Groot-Britannië, Duitsland en wellicht binnenkort ook Noorwegen aan het project Memories to Share. Daarin worden getuigenissen van de strijd in en om Westkapelle tijdens de Tweede Wereldoorlog geïnventariseerd en gepre senteerd. Conservator Ada van Hoof doet verslag. In het vorige nummer van Zeeland verscheen een artikel over de Middelburgse regent Hendrick Thibaut. Dat was voor oud-docente Engels en freelance schrijfster over grafmonumenten Carry Coppée aanleiding een artikel te maken over het grafmonument van Thibaut. Dat monument, in de Nederlands-hervormde kerk van Aagtekerke, neemt een bijzondere plaats in in het oeuvre van de bekende beeldhouwer Rombout Verhulst. De rubriek Aanwinsten van Truus Trimpe Burger-Mekking wordt steeds hoog gewaardeerd door lezers, vooral vanwege de mededelingen van soms wat exotische gezelschappen waarmee het Genootschap banden onderhoudt. Ook deze keer signaleert de conservator Ruilverkeer weer uit eenlopende onderwerpen, van Nederlandse inge nieurs in het eerste tijdperk van de Tachtigjarige Oorlog tot het beriberiprobleem in Brits-lndië. Het inmiddels traditionele kunstkatern in het decembernummer wordt deze keer gevuld door de bekende Zeeuwse schrijver, dichter en publicist Jan J.B. Kuipers (Kattendijke) en beeldend kun stenaar Ko de Jonge (Vlissingen). Speciaal voor de lezers van Zeeland presenteren zij een achtluik met het thema alchemie. Nog een decembertraditie. Redactievoorzitter en tekstredacteur Bert Gerestein maakte weer een cryptogram waarop kenners van Zeeland (de pro vincie dan) hun hersenen kunnen kraken. In de rubriek recensies staat een bespreking van het veldwachtersboek van redactielid Albert Kort, verschenen bij de uitgeverij van redactievoorzit ter Bert Gerestein. Kan dat wel, een boek geschreven door iemand vanuit eigen kring bespreken in ZeelandJa, want het is een belang rijk boek, dat zowel in de regionale als de lande lijke pers lovend werd ontvangen. Natuurlijk heeft de redactie iemand van buiten de eigen kring aangezocht om de schijn van zelfpromotie te vermijden. Bijzonder is ook het debuut in dit tijdschrift van een elfjarige scholiere. Jans Hangoor schreef een bespreking van Zeeland van Nehalennia tot Wes- terscheldetunnel. 2000 jaar geschiedenis in strip van historicus Jan Zwemer en illustrator Danker Jan Oreel. Volgens Zwemer is het boek bedoeld voor "vier- tot 94-jarigen", dus dat bood de ruimte om eens een recensente uit een voor Zee land bijzondere leeftijdscategorie aan het woord te laten. Eric-Jan Weterings Introductie 121

Zeeland | 2010 | | pagina 3