die verschillende landen hebben doorgemaakt met betrekking tot het in de media weergeven van en omgaan met industriële gevaren. Er wordt vooral gefocust op hoe men in de VS en Mexico verschillend omging met de groeiende hoeveel heid beschikbare informatie over de schadelijke eigenschappen van lood. Het artikel poogt het discours over industriële gevaren tot een punt te brengen waar lokale en internationale gevallen worden vergeleken, om zo een beter beeld te krij gen van de invloed van verschillende factoren zoals culturele en historische en, natuurlijk, op het teweegbrengen van een algemeen begrip van het gevaar van lood. Het derde artikel richt zich op de ontwikke ling van schoktherapie in de Deense psychiatrie. De auteur komt tot de conclusie dat in Denemar ken schoktherapie (cardiazoltherapie en elektro- convulsietherapie) in vrijwel iedere psychiatri sche instelling werd ingezet zonder veel tegen werking van sceptici, in grote tegenstelling tot andere landen met vergelijkbare ontwikkelingen in de psychiatrie. De auteur roept op tot een ver gelijkend onderzoek naar de geschiedenis van schoktherapie om erachter te komen waarom de ontwikkeling van schoktherapie in Denemarken zo anders is verlopen. De geneesheren in Egypte in de Ottomaanse periode worden onder de aandacht gebracht in het vierde artikel. De auteur laat zien dat de zeer ver schillende genezers in die periode zorgden voor een meervoudig medisch systeem. De studie duidt erop dat het traditionele onderscheid tussen volks genezers en opgeleide geneesheren niet altijd telde. Beiden namen deel aan alle soorten medische the rapieën. Als er maar genezing intrad, maakte het de zieke niets uit welke genezer hem behandelde. Toch bestonden er gilden die verantwoordelijk waren voor de prestaties van hun leden, en die gil den kunnen we beschouwen als de wegbereiders voor de professionalisering van de medische wetenschap in het negentiende-eeuwse Egypte. 158 Aanwinsten

Zeeland | 2010 | | pagina 40