In kaderteksten geeft Albert Kort elf biogra fieën van veldwachters. Als bijlage is een lijst opgenomen van alle gemeenteveldwachters over de beschreven periode, geordend naar brigade en standplaats. Indices op namen en plaatsen maken het boek goed toegankelijk. Het is fraai geïllus treerd. Zowel archiefstukken als talloze foto's laten de veldwachters zien, vooral bij officiële gelegenheden. Daaruit blijkt hun voorliefde voor uniformen, honden en snorren. Het boek leest prettig, mede dankzij de verzorgde lay-out van Bert Gerestein. Zijn dochter Femke verzorgde de omslag. De Zeeuwse veldwachter, zo maakt Albert Korts boek duidelijk, was een overheidsdienaar die veel bazen had. De burgemeester was zijn directe superieur, maar daarnaast had hij mede vanwege zijn veelomvattende takenpakket te maken met tal van andere autoriteiten en met bijna elke inwoner. De gangen en wegen van de veldwachter werden dan ook nauwlettend gevolgd. Het was daarom noodzakelijk dat hij moest beschikken over prestige en gezag. Om dat te verwerven waren niet alleen zijn werkomstan digheden belangrijk maar was hij vooral op zich zelf aangewezen. Huib Uil Danker Jan Oreel (illustraties) en Jan Zwemer (tekst), Zeeland van Nehalennia tot Westerschei- detunnel. 2000 jaar geschiedenis in strip, Het Paard van Troje, Goes 2010. 48 blz. ISBN 978-90- 80953-19-2. 15,00. Ik vind het stripboek erg leuk om te lezen. Aan het begin, over de Romeinse tijd, moest ik echt nog in het verhaal komen. Op school heb ik pas over die tijd geleerd, dus sommige dingen her kende ik wel. Het is duidelijk en toch kort samen gevat. Het stuk over de Tweede Wereldoorlog vind ik extra interessant, omdat mijn opa mij daar al veel over heeft verteld. De strijd tegen het water is het hoofdthema in deze strip. Dit gevecht is niet het enige: Noormannen, Fransen, Duitsers, Chauken, Engelsen... ze kwamen allemaal op onze mooie provincie af. Veel teksten zijn in het Zeeuws geschreven en dat vond ik wel apart. Af en toe begreep ik het niet, hoewel ik in Zeeland ben geboren en toch echt wel Zeeuws versta. Zoals: leechte, dat is laagte. En er staan dit soort zinnetjes in: "Jaja, dat wete me noe wè!" Dit is een stukje over de tijd dat de dijken vaak doorbraken, in de middeleeu wen: "Dattet dicwils geseyt werd dat se dat lant niet verliesen en souden van bij die leechte van den dijcke." De tekeningen zijn eigenlijk gewoon als die in normale strips, maar omdat het een geschiedenis strip is, zijn ze toch wel apart. Er gebeurt heel veel, maar dat is logisch als het over tweeduizend jaar geschiedenis gaat. De Romeinse tijd, Michiel de Ruyter, de VOC, de Tachtigjarige Oorlog en natuurlijk de Tweede Wereldoorlog komen alle maal aan bod. En er staan kaarten in over Zee land hoe het er vroeger uitzag en wat er in al die jaren is overstroomd. Danker Jan Oreel is een bekende striptekenaar in Zeeland en heeft al zo'n tachtig boeken geïl lustreerd, meestal met als onderwerp de natuur. Historicus Jan Zwemer heeft de teksten geschre ven. Hij schrijft over politieke en sociale geschie denis van Zeeland in de twintigste eeuw, en daar schrijft hij ook gedichten en verhalen over in de streektaal. Het boek is bedoeld voor mensen "van 4 tot 94 jaar". Ik vind het zeer leesbaar en begrij pelijk voor kinderen van mijn leeftijd (11). Van het boek zijn al een paar duizend exemplaren verkocht en het heeft zelfs al een tweede druk! De PZC organiseerde de 'publieksprijs voor het Zeeuwse boek', waarbij lezers konden stem men welk Zeeuws boek ze het beste vonden. Helaas hebben Jan en Danker Jan (tweede plaats) net niet gewonnen, maar dat betekent wel dat een heleboel mensen het een erg leuk boek vinden, net als ik! Jans Hangoor (11) 160 Boekbesprekingen

Zeeland | 2010 | | pagina 42