Zeeland 19.4 Het grafmonument voor Hendrick Thibaut, Isabella Porrenaer en Jacoba Thibaut in Aagtekerke Carry Coppée In het oktobernummer van Zeeland is aandacht besteed aan het leven en de carrière van Hendrick Thibaut, de machtige Middelburgse regent. Het nu volgende artikel concentreert zich op het grafmo nument voor Thibaut, zijn derde echtgenote Isa bella Porrenaer en hun dochter Jacoba in de dorps kerk van Aagtekerke. Het monument verdient aandacht vanwege de uitvoering door de belang rijkste beeldhouwer die de Noordelijke Nederlan den op dat moment rijk was, Rombout Verhulst. Naast een analyse van het monument gaat het artikel in op de opdrachtgevers, de mogelijke doodsoorzaak van het echtpaar en hun dochter, portretten waarop Verhulst zich heeft gebaseerd bij de uitvoering van de medaillons op het epitaaf en een vroege pentekening van het monument. Het epitaaf en de maker Er zijn verschillende typen grafmonumenten in de baroktijd: een monument kan op de vloer tegen een muur staan, vrijstaan of aan een muur of pilaar hangen. Met dit laatste type hebben we in Aagtekerke te maken, een epitaaf, dat zich meestal in de buurt van het eigenlijke graf bevindt. Het Thibaut-epitaaf hangt aan de oost muur van de kerk naast de preekstoel. Het is een bijzonder monument omdat het drie personen memoreert en afbeeldt, een unieke uitvoering in het Nederland van de zeventiende eeuw. De beeldhouwer, Rombout Verhulst (Mechelen 1624- Den Haag 1698), was evenals de voorouders van Hendrick Thibaut afkomstig uit de Zuidelijke Nederlanden. De meeste beeldhouwers die werk zaam waren in de Noordelijke Nederlanden kwa men daarvandaan omdat de traditie van deze kunst in het zuiden altijd meer in ere was gehou den dan in het protestantse noorden. Verhulst wordt beschouwd als een van de belangrijkste makers van grafmonumenten in de barokperiode. Ten tijde van het ontstaan van het monument in Aagtekerke had hij zijn atelier in Den Haag. Er zijn twee andere grafmonumenten van de hand van Verhulst in Zeeland: één in Stavenisse Hendrick Thibaut (1604-1667), heer van Aagtekerke, burge meester van Middelburg, rentmeester van Zeeland Bewester Schelde, lid van de Raad van Vlaanderen. Thibaut is afgebeeld met zijn linkerarm op de bijbel, een verwijzing naar zijn invloed in Zeeland en zijn titel Heer van Aagtekerke. Voor hem opengeslagen ligt Annates et Histoires des Troubles des Pays-Bas door Hugo de Groot (1583-1645), dat verwijst naar Thibauts rol in de politiek aan het einde van de Tachtigjarige Oorlog. Op de achtergrond een marine die verwijst naar de benoeming van Thibaut tot rentmeester van Zeeland Bewester Schelde. Van dit schilderij door Pieter Nason 1612-1688/*90) uit 1664 bestaan verschillende versies. Eén ervan werd geveild in 1904 te Amsterdam. Afbeelding uit de veilingcatalogus van Frederik Muller, 23 februari 1904, nr. 27, lichtdruk, 17x13 cm. Zeeuws Archief, Zelandia Illustrata IV-0870. voor Hieronymus van Tuyll van Serooskerken en één in Middelburg voor de gebroeders Johan en Cornelis Evertsen. Het epitaaf, dat 350 centimeter hoog en 210 centimeter breed is, is gemaakt van wit earrara- en zwart Noir de Mazy-marmer. Het zwartmar- meren ovaal met de tekst staat centraal en wordt omlijst door een gebeeldhouwde rand met eiken- Grafmonument 123

Zeeland | 2010 | | pagina 5