Zeeland 19.4 Kerk Kerk en dorpsplein van Aagtekerke, ca. 1900. Zeeuws Archief, Zelandia Illustrata P-00011 het ook hun grafmonument is. Zoals de tekst op het monument aangeeft, overleed Isabella acht dagen voor haar echtgenoot, beiden "aangetast door de dodelijke ziekte". Er is natuurlijk gespe culeerd over deze niet nader aangeduide ziekte en meestal wordt de pest als waarschijnlijke doods oorzaak genoemd.1' Ook het woord "cineres" as) op de inscriptie heeft bijgedragen aan deze spe culatie. Het zou inhouden dat pestslachtoffers gecremeerd werden om verdere besmetting tegen te gaan.7 Nu werden doden voordat crematie gangbaar werd - na 1914 nooit verbrand, ook slachtoffers van besmettelijke ziekten niet, omdat het strijdig zou zijn met de christelijke leer van de wederopstanding. De "as" uit de tekst betekent dan ook gewoon "stoffelijk overschot" of "over blijfselen". Omdat bij dochter Jacoba geen overlijdensda tum vermeld staat, wordt zij meestal bij het over lijden van haar ouders betrokken. Jacoba over leed echter al op 25 mei 1666, zodat zij in ieder geval niet tegelijkertijd met haar ouders aan de besmettelijke ziekte bezweken is." De pest als doodsoorzaak ligt in de laatste jaren van dat decennium op het eerste gezicht voor de hand. We weten uit eigentijdse verslagen dat de pest vooral in 1666 en 1667 veel slachtof fers maakte, na 1668 kwam deze ziekte niet meer voor in de Republiek. De zogenoemde builenpest, die door vlooien en ratten werd overgebracht, heerste echter vooral in de late zomer en de vroege herfst. Aangezien Hendrick en zijn vrouw in hartje winter overleden - en we weten dat het toen strenge winters ('de kleine ijstijd') waren -, wordt deze doodsoorzaak wat minder waarschijn lijk.9 Ook longpest ligt niet voor de hand, omdat deze ziekte na 1550 vrijwel niet meer voorkwam in onze streken.10 Andere besmettelijke ziekten in die tijd zoals pokken, mazelen, tyfus, cholera en dysenterie, zouden een mogelijke doodsoorzaak kunnen zijn. Voor dochter Jacoba, geboren op I september 1643, hebben we nog minder aanwij zingen voor wat betreft haar vroegtijdige overlij den. Zij was in 1665 getrouwd met David van Reygersbergh en overleed dus al in het daarop volgende jaar." In haar geval zou zij ook in het kraambed kunnen zijn overleden, zoals zoveel jonge vrouwen in die tijd. Over Isabella Porrenaer weten we niet veel, behalve het relevante feit dat zij de heerlijkheid Aagtekerke voor driekwart in het huwelijk inbracht. Dankzij haar kon Hendrick zich Heer Grafmonument 127

Zeeland | 2010 | | pagina 9