f ïjfT voorsalet pleeg te staan." De dokter hield de vissen niet alleen voor het plezier maar ook voor wetenschappelijke bestude ring. De resultaten daarvan publiceerde hij in 1763 in een artikel, getiteld 'Natuurkundige beschrij ving van den Kin-Yu of goud-vis', dat verscheen in van en hoogde ze op met goudverf. Behalve in deze prent had de dokter de goudvis laten vereeuwigen in een portret. In 1762 hing in de Boekenkamer van Basters woonhuis een door Christiaan Sepp geschilderde goudvis in een ver guld lijstje. Baster legateerde dit aan Rhodius. De FZZ. yjkc/ ftx7 J IV. -t-'J -f A J) MT! VISAW M w f qtW'. jixtiixx ,W. it ii n'r rt/u 6CVD-KT.r.if.r .r,„ iv~~rx ...ww l'. V. jKwfe/wV A Goudvissen. Ets door Cornelis van Noorde (1731-1795), met de hand ingekleurd en met goud opgehoogd, 1763, naar een tekening van Jan Rhodius uit 1762. De ets werd afgebeeld bij het artikel 'Natuurkundige Beschrijving van den Kin-Yu, of Goud-Vis' van Job Bas- ter, dat verscheen in de Verhandelingen van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen, 1763. de Verhandelingen van de Hollandsche Maatschap pij der Wetenschappen, en twee jaar later in zijn eigen verzameling Natuurkundige Uitspanningen."' In dat artikel schrijft Baster dat hij in 1758 enkele goudvissen ontving uit Engeland, die echter al snel doodgingen. Latere zendingen waren succesvoller, zozeer zelfs dat de vissen zich in zijn vijver voort plantten. Naar zijn eigen weten was Baster de eer ste in Nederland die erin slaagde goudvissen te kweken. De visjes in Basters vijver hadden allerlei kleurvariëteiten met rood, oranje, goud, zilver en zwart. Hij beschreef ze uitvoerig, zowel uit- als inwendig, evenals de schubben. De Zierikzeese kunstschilder Jan Rhodius tekende de vissen voor het artikel van Baster. De bekende kunstenaar Cor nelis van Noorde te Haarlem maakte er gravures Amsterdammer Sepp, kunstenaar en schrijver, maakte illustraties voor verschillende natuurhis torische werken. Job Basters liefde voor de goudvis bleek niet alleen uit het bezit van een portret ervan, maar ook uit zijn eetgewoonten. Baster experimenteerde met manieren om de vis te bereiden, en bakken gaf toch het beste resultaat: zo klaargemaakt vond hij de vis "ruim zo delicieus als baars". Van de ver schillende sauzen die hij erbij probeerde, gaf een "eyersause" de beste combinatie en maakte de vis "veel beter dan de gemeene karper".17 Zouden de "objecten van visschubben" die Baster in een mahoniehouten doosje bewaarde, ook van zijn goudvissen vervaardigd zijn geweest? Baster leverde op verzoek goudvissen aan vrien- Een theater voor 'turnoefeningen' 9

Zeeland | 2011 | | pagina 11