Astarte mutabilis is veel gevonden op Zeeuwse stranden en in de Westersehelde, maar pas onlangs is ontdekt hoe oud de soort is. Toen werden jonge schelpjes van de soort gevonden bij het uitgraven van het Verrebroekdok in Kallo in zanden uit het Vroeg-Plioceen. Foto: P. Moerdijk. Op het eerste gezicht is niet te zien of een schelp fossiel is of niet. Een hulpmiddel om dat te bepalen is de schelp tegen een felle lichtbron houden. Gefossiliseerde schelpen laten geen licht door. Dit komt door wijzigingen in de kristalstructuur van de schelp tijdens het fos- silisatieproces. Als het licht nergens door schijnt - bij een dikke schelp ook niet aan de randen - is de schelp gefossiliseerd. Overigens gaat dit hulpmiddel niet op bij mantelschelpen. Deze bestaan namelijk vrijwel geheel uit cal- ciet en laten zelfs nog goed licht door als ze zo'n drie miljoen jaar oud zijn. C. Brakman, die van 1934 tot 1942 conservator was van de fossiele mollusken van het Genoot schap. Het boek van Van Regteren Altena bleek na de Tweede Wereldoorlog een stimulans om nog intensiever op de aanspoelende fossiele schelpen te letten en samen met A. Bloklander en L.P. Pou- deroyen, zette de auteur de serie 'De fossiele schelpen van de Nederlandse stranden en zeega ten' op, die zou worden afgerond door eerderge noemde Arie Janssen. Fossielen verzamelen in Zeeland De schelpenvisserij in de Westersehelde levert veel en bijzondere fossielen op, die in de vorige eeuw verzameld zijn bij de al lang gesloten kalk branderijen in Brielle en Leiden en bij de gritfa- briek in Yerseke. De laatste is nog in bedrijf, maar de afgelopen decennia zijn slechts mondjesmaat schelpen uit de Westersehelde aangevoerd. Bovendien is het bedrijf niet meer toegankelijk voor verzamelaars. Zo nu en dan worden deze schelpen echter gebruikt voor het verharden van wandel- en fietspaden. Dat schept dus toch nog mogelijkheden om te verzamelen. Gelukkig zijn we voor het zoeken naar fossie len niet afhankelijk van de schelpenvisserij, want de vloedstroom van de Westersehelde voert de fossielen ook mee op het strand. Als hiermee de fossiele schelpen eenmaal het vlakke strand zijn opgestuwd, neemt de kracht van de golven zoda nig af dat ze op het strand achterblijven. Vaak miljoenen jaren oude fossielen, die elders voor de eeuwigheid besloten liggen op grote diepten, spoelen zo op de Zeeuwse stranden voor je voeten aan! Vooral gunstig in dit opzicht ligt het strand van de Kaloot bij Borssele, waar de fossielen in grote aantallen en in vele soorten gesorteerd in de schelpenbanken te vinden zijn. Dezelfde fos sielen zijn te vinden bij Ritthem, maar dan in wat bescheidener hoeveelheden. Het betreft met name fossielen uit het Plioceen. Maar ook uit de laat- pleistocene Eemlagen, de vroeg-pleistocene Maassluis-formatie en oudere, miocene en oligo- cene zanden en kleien. Zelfs spoelen hier schel pen aan uit het Eoceen met een ouderdom van meer dan vijftig miljoen jaar, waarschijnlijk uit gespoeld uit door erosie reeds lang verdwenen, fossielen houdende lagen in het Belgische achter land. 20 Fossiele schelpen

Zeeland | 2011 | | pagina 22