Ook boringen in onze ondergrond leveren infor matie over de herkomst van fossielen. Dit is geheel voorbehouden aan commerciële bedrijven en wetenschappelijke instituten, en maar een enkele keer worden opgehoorde fossielen voor verdere studie veiliggesteld. De wetenschappelijke waarde van de Zeeuwse strandfossielen is gelegen in de enorme hoeveel heden waarin ze aanspoelen, de zeer diverse stra- tigrafische herkomst en de grote toegankelijkheid daarvan. Liefhebbers van deze fossielen ontdek ten zo vele soorten die in ontsluitingen over het hoofd zijn gezien. Fossielen die duiden op afzet tingen die niet waren of zijn ontsloten of opge hoord, zijn eveneens van belang. De nu uitge brachte atlas bevat daarvan diverse voorbeelden. Deze haaientanden van het Zwin bij Cadzand stammen uit het Eoceen en zijn ca. 50 miljoen jaar oud. Foto: P. Moerdijk. Tot slot Door samenwerking tussen wetenschappers en liefhebbers, met name die van de werkgroep Geo logie van het Zeeuws Genootschap, ligt er nu een zo compleet mogelijk overzicht, voorzien van een gedegen wetenschappelijke inkadering. Het is te hopen dat het nog voldoende toegankelijk is voor de geïnteresseerde leek. Door de prachtige illus traties van Leen van der Slik en Gijs Peeters is het in ieder geval aantrekkelijk. Het zou mooi zijn als het aanzet tot verder onderzoek. Zo ligt er Pseudammussium princeps (Sowerby, 1826). Tekening: L. van der Slik. Illustratie ter beschikking gesteld door NCB Naturalis. Dit oestertje van de soort Neopycnodonte cochlear komt vrijwel alleen voor in een bodemlaag uit het Vroeg-Plioceen, die vrij wel geheel bestaat uit schelpen van de wormslak Petaloconchus glomeratus. Het is hier ook op vastgehecht. Foto: P. Moerdijk. voor de ambitieuze liefhebber nog een heel grote uitdaging: de behandeling van de fossiele Gastro poda. De laatste inventarisatie hiervan dateert van 1965 en is nog dringender aan een grondige Fossiele schelpen 23

Zeeland | 2011 | | pagina 29