Ze Boekbesprekingen Ton Crijnen en Ina Herbers, P.C. Callenfels. Het veelbewogen leven van de NSB-burgemeester van Vlissingen en Woerden, Aspekt, Soesterberg 2010. 211 biz., ill., foto's. ISBN 978-90-5911- 966-6. 19,95. Toen tien jaar geleden het boek Grijs Verleden van historicus Chris van der Heijden verscheen, leidde dat tot commotie. De auteur nuanceerde stevig de vraag wie 'goed' en wie 'fout' was geweest in Nederland tijdens de Tweede Wereld oorlog. De biografie van NSB-burgemeester Callenfels van (onder meer) Vlissingen lijkt op een herhaling van Van der Heijdens studie op microniveau. Hoe 'fout' was Pieter Cornelis Callenfels? Was hij een echte nazi of een nationa listische schipperaar die net aan de verkeerde kant belandde? In een biografie proberen histori cus Ton Crijnen en juriste en neerlandica Ina Her- bers-Schoenmaker die vraag te beantwoorden. Het eenduidige beeld van Callenfels (1886- 1968) als foute NSB'er weten de auteurs geloof waardig te nuanceren. Hij tekende 'natuurlijk' de ariërverklaring, maar berokkende niemand schade en probeerde een goede, klassieke burger vader te zijn. Hij toonde geen enkele inzet om mensen voor de Arbeitseinsatz te werven en amb tenaren die Duitse maatregelen tegenwerkten, legde hij niets in de weg. Over zijn rol bij de jodenvervolging is weinig bekend. Toen hij aan trad als burgemeester waren de Vlissingse joden al weggevoerd. Callenfels blijft een raadsel dat de onderzoe kers niet hebben opgelost. Het grootste vraagte ken is dat hij een maatschappelijk geslaagd man was, die een vooraanstaande positie bekleedde in een partij die doorgaans alleen gefrustreerde tweederangsfiguren aan zich wist te binden. Opmerkelijk ook: die NSB bleef hij trouw, ook toen na Dolle Dinsdag veel van zijn partijgenoten in paniek de benen namen. De auteurs doen een poging in zijn persoon lijke motieven te graven, maar dat onderdeel komt weinig uit de verf. Callenfels genoot een autoritaire opvoeding, verbleef enige tijd in Duitsland en trouwde daar met een Duits-Russi sche vrouw. Die ervaringen zouden hem tot een antibolsjewist hebben gemaakt, verklaren althans zijn nabestaanden. Nabestaanden, die na aanvan kelijke medewerking aan het boek, zich terug trokken. Ook getuigenissen van anderen die con tact hadden met Callenfels leveren weinig op over zijn drijfveren. Callenfels kreeg na de oorlog een relatief milde straf, ook al had hij de pech als een van de eerste 'foute' Nederlanders al in 1946 te worden veroordeeld, tot (onder meer) 3,5 jaar internering. Later werd zijn straf met een halfjaar terugge bracht, mogelijk mede onder invloed van een petitie van (invloedrijke) inwoners van Woerden, waar Callenfels na zijn Vlissingse periode korte tijd burgemeester was. Achterafis het makkelijk oordelen, zeker voor een boekbespreker. Maar toch... alweer. Callenfels was wellicht geen foute man, maar hij maakte wel de keuze om een misdadig regime te dienen. Een regime dat een terreurbewind voerde, en van die terreur had hij op de hoogte kunnen zijn. En hij bleef tot op het laatst trouw op zijn post. Dat onderscheidt hem wel weer van allen die in 1946 in het verzet gingen, maar diskwalificeert de man wel als iemand die consequent de foute zaak diende. Daarover oordelen zijn biografen te mild. Eric-Jan Weterings Peter Sijnke (et al.), Middelburg 17 mei 1940. Het vergeten bombardement. Vlissingen 2010. 220 pagina's, kleurenillustraties en foto's. ISBN 978- 90-7987-522-1. 29,50. Het historische centrum van de provinciehoofd stad Middelburg is tegenwoordig een van de voornaamste attracties van Zeeland. De middel eeuwse abdij en het stadhuis, evenals de zes tiende- en zeventiende-eeuwse huizen aan de Kaaien en in de binnenstad geven Middelburg een schoonheid waaraan slechts weinig Neder landse steden kunnen tippen. Het is daarom ook 32 Boekbesprekingen

Zeeland | 2011 | | pagina 38