QPHEEHSI Door de Duitsers krijgsgevangen gemaakte Franse militairen op Walcheren, mei 1940. Zeeuws Archief, HTAM-A-1006VIII. moeilijk voor te stellen dat Middelburg is herre zen uit de as van een door oorlogsgeweld ontsto ken brand die op 17 mei 1940 grote stukken van het centrum verwoestte. De aard van deze aanval op Middelburg is lange tijd onduidelijk geweest. Was het een gerichte Duitse aanval op een be perkt aantal doelen van militaire waarde, waarna de brand de meeste schade aanrichtte? Of wilden de Duitsers toch Middelburg verwoesten om over gave van Zeeland af te dwingen? De Duitsers leg den in 1940 de schuld voor de schade aan de stad bij de Fransen. Hoewel zij dit uiteraard uit pr- overwegingen deden, blijkt er een kern van waar heid in deze beschuldiging te zitten. Peter Sijnke, Tobias van Gent, Victor Lauren- tius, Koos Bosma en Anneke van Waarden-Koets hebben de aanval op Middelburg vanuit verschil lende invalshoeken onderzocht in een poging om een waarheidsgetrouwe reconstructie van de gebeurtenissen te maken. Ze spraken tevens met ooggetuigen om hun kijk op het bombardement voor de toekomst vast te leggen. Ten slotte bespreken de auteurs de naoorlogse wederopbouw van Middelburg in een flink hoofdstuk van 25 pagina's. Dit boek presenteert in de eerste plaats de bevindingen van een gedegen historisch onderzoek. De opbouw van het boek komt hier mee overeen: voor de aanval wordt besproken, staat in hoofdstuk 2 beschreven hoe het onder zoek is uitgevoerd en welke bronnen zijn gebruikt. Niettemin is dit boek niet alleen voor beroepshistorici interessant, maar voor iedereen die belangstelling heeft voor de beschieting van Middelburg in 1940 en de wederopbouw. Het ver haal van de beschieting (ondanks de titel van het boek is dit volgens de auteurs een meer accurate beschrijving dan 'bombardement') wordt aan zienlijk verlevendigd door de vele illustraties en foto's. Iedereen die bekend is met het huidige Middelburg zal meteen de overeenkomsten en Boekbesprekingen 33

Zeeland | 2011 | | pagina 39