verschillen zien tussen het vooroorlogse en naoorlogse centrum. De illustraties geven de lezer ook een goed beeld van de omvang van de schade. Ze voegen hierdoor een menselijke touch toe: het is één ding om de verwoesting van een stad droogjes te bespreken, maar de auteurs geven de lezer ook een beeld van hoe het op 17 mei 1940 in Middelburg moet zijn geweest. In het boek staat onder meer een aantal foto's uit de col lectie-Hans Tuynman die in de nacht van 17 op 18 mei zijn genomen. Zoals te verwachten valt zijn het wazige foto's maar duidelijk te zien is de rook die in de straten hangt. Heel Middelburg moet bedekt zijn geweest met een dikke deken. Ooggetuigen beschrijven de indringende brand lucht die nog maanden in de stad hing, te meer omdat het onder sommige puinhopen nog maan denlang smeulde. We lezen dat gedurende de hele zomer er nog af en toe brandjes ontstonden in het puin. Zodoende gaan de auteurs verder dan een puur academisch onderzoek naar de beschieting. Het boek brengt een gevoel over hoe Middelburg erbij lag tijdens en na de beschieting. Niettemin blijft dus het onderzoek naar de aard van de beschieting de hoofdmoot van het boek. De auteurs hebben archiefmateriaal onder zocht van de Nederlandse, Engelse, Franse en Duitse zijden: archieven van de verschillende krijgsmachten, het Zeeuws Archief, gemeentelijke archieven, naoorlogse bevindingen van de Dienst Bodemonderzoek en privécollecties. Het resultaat is een beschrijving van de beschieting en de con text waarin deze plaatsvond. Hoofdstuk 3 opent met een bondige maar heldere uitleg van het stra tegisch belang van Walcheren voor zowel de Duitsers als de Fransen en de Engelsen. De strate gische ligging van Walcheren als poort naar Ant werpen leidde er tijdens de Eerste Wereldoorlog al toe dat Nederland ternauwernood haar neutrali teit wist te bewaren. In de volgende hoofdstukken wordt ingegaan op de strijd om Nederland en Zeeland, en hoe die leidde tot de beschieting. Een deel van de Duitse troepen die Nederland op 10 mei binnenvielen, trok door Noord-Brabant in rap tempo naar het westen. Zij dienden ook Zeeland te veroveren vóór de geallieerden de kans hadden dit te doen. De Fransen zagen er echter ook een belang in om Walcheren uit Duitse handen te houden, wat hen ertoe aanzette om op 10 mei al troepen Zeeland in te sturen. De inbreng van de Engelsen bestond uit beperkte steun van de Engelse luchtmacht en marine en het sturen van een demolition party die alle objecten van mili taire waarde moest vernietigen vóór de verove ring van Zeeland door de Duitsers. Het verloop van de korte strijd in Zuid-Beveland en Walche ren leidde er uiteindelijk toe dat Middelburg in de vuurlinie kwam te liggen van een Frans-Duitse strijd om Zeeland, waarbij het Nederlandse leger nauwelijks nog een rol speelde. Op 16 en 17 mei hadden de Fransen een defensieve positie ingeno men op de Walcherse zijde van de Sloedam, ter wijl de Duitsers vanaf de overkant probeerden door te breken. Beide zijden gebruikten hierbij artillerie. De Duitsers hadden geschut opgesteld in de buurt van 's-Heer Arendskerke en de Fran sen kregen steun van hun artillerie bij Breskens en van marineschepen op de Westerschelde. Ook werden door beide partijen veel gevechtsvliegtui gen ingezet, maar volgens de auteurs is er onvol doende bewijs dat Middelburg massaal door bom menwerpers is aangevallen. Zij concluderen dat "...het centrum van Middelburg verwoest [is] door een grote stadsbrand ten gevolge van (voorname lijk Duits) artillerievuur". Saillant detail is dat de auteurs het waarschijnlijk achten dat een deel van de granaten die op Middelburg neerkwamen, Frans waren. Niet dat de Fransen probeerden Middelburg te verwoesten, maar door gebrekkig richten van de Franse batterij bij Breskens is het heel goed mogelijk dat een deel van hun projec tielen op Middelburg in plaats van op de Duitse troepen terechtkwam. Toch komt het leeuwendeel van de schade aan de stad voor rekening van de Duitsers. Hun motieven om Middelburg te beschieten blijven enigszins onduidelijk. De auteurs menen dat de Duitsers wel bewust op Middelburg schoten, maar uit tactische militaire overwegingen en niet om de stad te verwoesten. Een gevoel dat beklijft na het lezen van dit boek 34 Boekbesprekingen

Zeeland | 2011 | | pagina 40