tot betonning van de Deurloo over te gaan. Het project verliep door de slechte samenwerking met de Staten van Zeeland en de steden Middelburg, Vlissingen en Veere zeer stroef, maar in 1736 kwam de betonning toch tot stand. Enkele jaren later verscheen bij Van Keulen in Amsterdam de Nieuwe groote Paskaart, strekkende van Walche ren tot Duynkerken, waarop de betonning staat aangegeven. Het basiswerk voor deze kaart had Abraham Anias geleverd. Het boek is rijk voorzien van illustraties, waarbij vooral de fraai gereproduceerde kaarten opvallen. Ook de vormgeving van het boek is mooi. Teleurstellend is echter het overvloedig voorkomen van spel- en stijlfouten. Blijkbaar heeft men niet de moeite genomen om een tekst redacteur aan te stellen, en dat was wel hard nodig geweest. Ruud Paesie gebruikt veel Cruijf- fiaanse zinsconstructies als "Daarvan verschenen twee drukken en werd vervolgens geheel bewerkt door de uit Middelburg afkomstige boekverkoper Willem Goeree." Dat kan echt niet, en dat is jam mer omdat Paesie een uitstekend en vakbekwaam historicus is, van wie we nog veel meer verwach ten. Ad Beenhakker Jan Piet Bekker en vele anderen (samenstelling), Zoogdieren in Zeeland; Fauna Zeelandica deel 6, Uitg. Zoogdierwerkgroep Zeeland en Stichting Het Zeeuwse Landschap, Wilhelminadorp 2010. 248 blz., geïll. in kleur. ISBN 978-94-90592-03- 5. 19,90 (voor donateurs van Het Zeeuwse Landschap en leden van de zoogdiervereniging 17,50). De serie Fauna Zeelandica wordt uitgegeven op initiatief van de Stichting Het Zeeuwse Land schap en dient een tweeledig doel. Ten eerste vormt het een overzicht van de verspreiding van de diverse diersoorten in Zeeland waarmee het de nationale en Europese regelgeving op het gebied van het beschermen van in het wild voorkomende VftDIH De bosmuis, herkenbaar aan zijn grote oren, is in Zeeland heel algemeen. Foto: Ch. Jacobusse. diersoorten ondersteunt. Ten tweede vormt het boek voor de geïnteresseerde natuurliefhebber een overzicht van de soortenrijkdom, de ecologie en de verspreiding van de in Zeeland voorko mende diersoorten. Het boek Zoogdieren in Zee land is deel 6 van deze serie, na delen over zee fauna, dagvlinders, libellen, bijen en wespen, en kreeften, krabben en garnalen. Het is een gezamenlijke uitgave van de Stich ting Het Zeeuwse Landschap en de Zoogdierwerk groep Zeeland, een afdeling van de Zoogdierver eniging. In de werkgroep zijn zoogdierspecialis ten van diverse organisaties verenigd. De medewerking van deze specialisten geeft het boek dan ook een heel professionele uitstraling. De kwaliteit van de opeenvolgende delen van de Fauna Zeelandica neemt duidelijk toe. In ver gelijking met het deel over bijen en wespen (deel 4) en zeker met dat over zeefauna (deel 1), zijn de foto's zonder uitzondering van goede kwaliteit en in veel gevallen mooi (hetgeen niet altijd samen hoeft te gaan). Persoonlijk vind ik de foto van de boommarter (pagina 173) een topper. Het beestje gluurt uit zijn (boom)hol naar de fotograaf en lijkt gestoord in zijn maaltijd; het likt in ieder geval zijn bek af. Prachtig! En zo zijn er vele foto's in het boek die de dieren tijdens hun natuurlijke bezigheden weergeven. Toegegeven, zoogdieren zijn aaibaarder dan bijvoorbeeld 38 Boekbesprekingen

Zeeland | 2011 | | pagina 44