Een theater voor 'turnoefeningen' Job Baster en zijn tuin Het Zonnehof in Zierikzee Martin van den Broeke De Zierikzeese arts Job Baster (1711-1775) was een gedreven wetenschapper met internationale con tacten, die onderzoek deed op medisch en natuur wetenschappelijk gebied. Vrijwel vanaf het eerste uur was hij lid van het in 1769 opgerichte Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Daar naast had deze geleerde nog enkele andere passies die in dit artikel centraal staan: hij vervaardigde zogeheten grotwerk van schelpen waar hij een zekere bekendheid aan ontleende, en genoot verder vooral grote faam door de kweek van goudvissen. Baster was de eerste in Nederland die erin slaagde deze vissen te kweken. Ook was deze geleerde een actieve tuinier. Hij vertaalde een Engels handboek voor tuinonderhoud waarvan hij de auteur per soonlijk kende en stelde zelf een reeks boeken samen met waarnemingen uit de natuur en zijn eigen tuin. Plaats van handeling van dat alles waren naast zijn woning aan de Oude Haven in Zierikzee de grote tuin Het Zonnehof, gelegen langs het Vrije binnen die stad. Dit jaar kunnen we de driehonderdste geboortedag van deze markante Zeeuw vieren. Dokter Baster Job Baster werd op 2 april 1711 geboren in Zierik zee, als oudste zoon van de wijnsteker en meekrap keurmeester Adriaan Baster en Maria van den Houte.' Toen hij vijfjaar was, overleed zijn vader, een weduwe met vier kinderen in behoeftige omstandigheden achterlatend. Zijn oom en voogd, de Rotterdamse koopman Barent Toren, en zijn tante Adriana Baster namen de jongen onder hun hoede. In Rotterdam ging Job naar de Latijnse school, die hij al op zijn vijftiende afrondde. Job had van zijn oom Rochus een legaat geërfd met de specifieke bedoeling hem een opleiding tot arts te laten volgen. Omdat hij echter nog te jong was om hem naar de universiteit te sturen, ging hij eerst twee jaar in de leer bij een van de bekendste medici van de Maasstad, Willem Vink, en ontving daar naast les in de klassieken. Hij schreef zich op zeventienjarige leeftijd in als student geneeskunde in Leiden, waar hij driejaar later promoveerde. Na zijn studie reisde hij met een studievriend naar Parijs waar hij zich verder in de geneeskunde ver diepte. Later reisden ze door naar Engeland. De contacten met wetenschappers die de jonge doctor daar legde, zou hij nog vele jaren koesteren. Na enkele jaren keerde Baster terug naar Zierikzee, waar hij zich in 1732 als arts vestigde. Baster trouwde in 1734 met Jacoba de Kok. Zij overleed nog geen driejaar na het huwelijk. De jonge weduwnaar hertrouwde in 1741, dertig jaar oud, met Jacoba Vink, de dochter van zijn vroegere leermeester Willem Vink. Beide huwelijken bleven kinderloos. Baster was een gepassioneerd onderzoeker en publiceerde verschillende artikelen op medisch, botanisch en zoölogisch gebied, Waarvan veel was gebaseerd op eigen proeven en waarnemin gen. Hij correspondeerde zijn leven lang met geleerden in binnen- en buitenland, waarbij zijn grote talenkennis (Baster sprak ook Latijn, Frans, Duits, Italiaans, Engels en Zweeds) hem goed van pas kwam. Hij was lid van verschillende weten schappelijke genootschappen, zoals vanaf 1737 de Engelse Royal Society, de Zweedse Keizerlijke Academie der Natuuronderzoekers, de Holland- sche Maatschappij der Wetenschappen en het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Job Baster overleed op 7 maart 1775. Het Zonnehof In 1758 erfde Baster van de raad en oudHrurge- meester Willem van den Bussche de omvangrijke tuin aan het Vrije, die hij later uitbreidde en Het Zonnehof zou dopen.2 Dit verschafte hem alle ruimte om zich aan zijn liefhebberij te wijden. Het verslag van de veiling die plaatsvond na Basters overlijden biedt een gedetailleerd beeld van dit hof in zijn glorietijd.3 Afbeeldingen van de tuin zijn niet bekend, al zijn ze er wel geweest: in de koepel naast de ingang hingen aan de muur "4 teekenin- gen van onderscheiden gezichten van den hof in vergulde lijstjes met glas daarvoor". Verderop in het vertrek vond men nog "2 teekeningen in 't grauw", vermoedelijk in Oost-Indische inkt. Wat Een theater voor 'turnoefeningen'

Zeeland | 2011 | | pagina 5