gangbaar werd om een hypotheek op twee inko mens te baseren, konden de prijzen nog verder stijgen. Om vanuit de huidige crisis tot een duurzame samenleving te komen, zuilen we de durf moeten ontwikkelen om de regelgeving op het gebied van ruimtelijke ordening en wonen sterk te herzien, met duurzaamheid als leidmotief. Juist Zeeland, met relatief weinig inwoners, veel toerisme en veel ruimte en natuur, lijkt bij uitstek geschikt de meest duurzame provincie van Nederland te wor den. Immers, we hebben al waardevolle cultuur landschappen, een Nationaal Park Oosterschelde en al in diverse stadia verkerende transformatie projecten van landbouw naar natuur. Ook zijn diverse bouwprojecten in voorbereiding die op het gebied van duurzaamheid uniek zijn in Nederland (Grijpskerke, Wissenkerke, Heinkens- zand, Kats e.d.). Landschap Zeeland bestaat bijna geheel uit cultuurland schap, gevormd door voortdurende verovering of herovering van landbouwgronden op het water door de aanleg van dijken die ons tegen het water beschermen. Gedurende de gehele geschiedenis is het landschap telkens weer aangepast en gevormd naar de behoeftes van de tijdgeest. Hier en daar is de tijd stil blijven staan en kunnen we nog sporen van de verschillende periodes in het landschap waarnemen. Dat is aan één kant goed, het maakt de geschiedenis van het landschap afleesbaar. We moeten echter niet stil blijven staan en niet schromen ook in de komende decennia ons land schap verder te ontwikkelen om te kunnen inspe len op nieuwe uitdagingen op de weg naar een duurzame cultuur. De bebouwde omgeving en het landschap zul len op een natuurlijke manier met elkaar moeten worden verweven. Boerderijen kunnen worden omgevormd tot woon-, leef- en werkgemeen schappen met taken op het gebied van land schapsbeheer, lokale voedselproductie, energie opwekking, zorg, toerisme en recreatie. Aan de randen van de bebouwde omgeving kunnen, aan sluitend op het landschap, ecologische zones wor den gecreëerd voor recreatie, moestuinen, speel plekken, natuurlijke zuiveringsvelden en derge lijke. Stedenbouw Woonwijken uit de eerste helft van de vorige eeuw kenmerken zich door grote en goed vormge geven openbare ruimtes. Ook in de wederop- bouwwijken treffen we grote (zij het minder vormgegeven) openbare ruimtes aan. De woon wijken van de laatste decennia kenmerken zich juist door een vergaande minimalisering van het openbare gebied. De grondprijzen zijn immers hoog en het onderhoud van de openbare ruimte is duur. Elke vierkante meter die wordt verkocht levert geld op bij verkoop en hoeft niet te worden onderhouden. Gaandeweg zijn we de functie en de kwaliteit van de openbare ruimte uit het oog verloren. Landschappelijke uitdaging: duurzaam landschappelijke inpassing van een hotel, wellness- en conferentiecenter. Illustratie: L. de Putter. Integraal duurzaam wonen 53

Zeeland | 2011 | | pagina 15