Ze noveerd. Veel naoorlogse woningbouw is verpau perd, voldoet niet meer aan woonwensen, is kwa litatief slecht en wordt in toenemende mate gesloopt. De aantrekkelijkheid van de woonomge ving speelt hierbij, zoals eerder genoemd, een belangrijke rol. Natuurlijk zijn echter ook de de levensduur. Omdat functionaliteit niet een eenduidig begrip is, koppel ik het aan flexibiliteit en aanpasbaarheid. Pas als een gebouw in de tijd gemakkelijk geschikt is te maken voor diverse soorten van gebruik, zal het de tand des tijds kunnen doorstaan en dus duurzaam zijn. In de Duurzame architectuur: architectuur die gewild is, gaat langer mee en is daarmee duurzaam. Foto: L. de Putter. vormgeving en functionaliteit van belang. Ik durf dan ook te stellen dat bij de waardering van woonwijken architectuur het belangrijkste duur zaamheidsaspect vormt. Blijkbaar gaat iets dat er goed uitziet en functioneel is, ook lang mee (de belangrijkste voorwaarde voor duurzaamheid). Ook valt op dat men vaak bereid is om van wege de fraaie vormgeving concessies te doen aan de functionaliteit. Een huis uit de jaren der tig voldoet vaak niet aan de huidige woonwensen en al helemaal niet aan allerlei technische eisen als thermische en geluidsisolatie, onderhoud en dergelijke. Toch zijn dergelijke woningen erg gewild vanwege de uitstraling van de architec tuur. Het is dan ook niet voor niets dat de laatste jaren heel wat nieuwe 'jaren-dertigwijken' zijn verrezen. Natuurlijk is functionaliteit een belangrijk duurzaamheidsaspect en daarmee bepalend voor woningbouw spreekt men van levensloopbesten digheid, waarmee wordt bedoeld dat de woning geschikt is (of gemakkelijk geschikt te maken is) voor vele woonvormen en wensen gedurende de levensloop van haar bewoners. Milieuaspecten Om tot optimale duurzaamheid te komen in de gebouwde omgeving, zijn uiteraard allerlei milieuaspecten van belang om integraal deel uit te maken van het concept. Aan de hand van de milieuthema's energie, water en afval wil ik een aantal zaken noemen. Energie Een eerste stap om het energieverbruik terug te dringen is het beperken van de behoefte door: - een optimale verhouding vloeroppervlak ten 56 Integraal duurzaam wonen

Zeeland | 2011 | | pagina 18