opzichte van buitenoppervlak; een compacte vorm met weinig of geen aan- en uitbouwen is gunstiger en een bolvorm het ideaal; - een dik isolatiepakket in de buitenschil, waar door nauwelijks nog warmte verloren gaat. Hierbij moet worden gedacht aan isolatie waarden van R 8.0 m2k/W (denk aan isola tiediktes van 30 cm). Verder gasgevulde drie voudige beglazing in geïsoleerde kozijnprofielen met zeer hoge isolatiewaardes; - zoneren en compartimenteren van ruimtes kan het energieverbruik gunstig beïnvloeden. Ruimtes die minder behoeven te worden ver warmd aan de noordzijde en eventueel ruim tes die zelden of veel minder moeten worden verwarmd als apart geïsoleerde compartimen ten uitvoeren; - ongecontroleerde ventilatieverliezen beperken door luchtdichte constructies. Als de thermi sche schil optimaal is geïsoleerd, wordt dit energetisch van zeer groot belang; - tochtportalen, beschutte entrees en onver warmde serres zijn eveneens doeltreffende middelen; - omdat het energetisch van groot belang is de ongecontroleerde ventilatieverliezen te beper ken, wordt het van groot belang om een gezond binnenklimaat te kunnen waarborgen, om goed gecontroleerd te kunnen ventileren. Een gebalanceerd ventilatiesysteem met warmteterugwinning is hiervoor een goede oplossing en waarborgt een gezond binnenkli maat, mits goed aangelegd en onderhouden. Een tweede stap is gebruikmaken van pas sieve zon-instraling door de juiste situering van de glasvlakken, dus weinig op het noorden en veel op het zuiden. De gratis ingevangen warmte kan nog beter worden benut als die tijdelijk kan worden opgeslagen in de bouwmassa (betonkern- activering). De warmte wordt dan in steen en beton opgeslagen en later weer afgegeven. Ook in de zomer kan dit voor koeling omgekeerd werken door middel van nachtventilatie. Op een meer actieve manier kan zonnewarmte worden gebruikt om water op te warmen (zonnecollecto ren) of zonnewarmte om te zetten in elektrische energie (fotovoltaïsche cellen). Pas de derde stap is de dan nog noodzakelijke energiebehoefte te dekken door apparatuur die op een zo zuinig mogelijke wijze energie opwekt door middel van bijvoorbeeld geothermie of aero- Nummerdor te Grijpskerke: 23 huurappartementen, 7 koop appartementen, dorpshuis, theater/gymzaal, jeugdhonk en commerciële ruimtes. Uniek qua duurzaamheid in Nederland. Illustratie: L. de Putter. thermie (aard- of luchtwarmtepompen). Ook valt te denken aan warmtekrachtinstallaties en andere steeds zuiniger installatietechnieken, die momen teel volop in ontwikkeling zijn. Ook het daadwerkelijk bouwen, renoveren en slopen kost energie, door bouwactiviteiten zelf en door de winning van grondstoffen en de produc tie van de bouwmaterialen. Hiermee wordt nog nauwelijks rekening gehouden bij de keuze van bouwmaterialen, constructies en bouwsystemen. Het is dan ook voor de hand liggend om dit inzichtelijk te maken en in de te nemen beslissin gen te betrekken. Water Het is inmiddels vanzelfsprekend voorzieningen toe te passen als waterbesparende douches en toi letten. Voor toiletspoeling wordt meer dan de helft van ons drinkwater gebruikt. Water dat met veel zorg en kosten geschikt is gemaakt als drinkwater te gebruiken als spoelwater is eigen lijk te gek voor woorden. Er zijn goede systemen in de handel om regenwater op te vangen en als toiletspoeling te gebruiken. Omdat drinkwater nog relatief goedkoop is, worden deze systemen nog weinig toegepast. Ook bij de keuze van bouwmaterialen dient er een afweging plaats te vinden op het thema water. Wordt er bij winning van grondstoffen veel water verbruikt of verontreinigd? Ook moet bekeken worden of er in het gebouw materialen of bouwmethodes worden toegepast die bij onder houd vaak met (veel) water moeten worden gerei nigd. Verder kunnen toegepaste materialen uitlo- Integraal duurzaam wonen 57

Zeeland | 2011 | | pagina 19