gen en in het milieu terechtkomen, waardoor water wordt verontreinigend met bijvoorbeeld metalen en chemische stoffen. Afvalwater dat doorgaans al dan niet geschei den in rioolstelsels terechtkomt, kan ook al of niet gedeeltelijk worden afgekoppeld, decentraal opgevangen en gezuiverd door middel van natuurlijke systemen. Afval Nederland produceert grote hoeveelheden bouw en sloopafval. Ongeveer een kwart van alle afval is afkomstig van bouw en sloop. Door architecten en bouwers kan deze berg sterk worden beperkt. De eerste en belangrijkste stap hierbij is afval zoveel mogelijk te voorkomen, waarbij een lange levensduur van het gebouw uiteraard de eerste winst is. Ook door een uitgekiend ontwerp en constructie is veel materiaal te besparen. Verder beperkt prefabricage van onderdelen de hoeveel heid bouwafval aanzienlijk. In het ontwerpsta dium is veel winst te behalen door toepassing van standaardproducten en standaardmaten. Vaak onnodige verpakking van bouwmaterialen en producten is een punt van aandacht. Een tweede stap is het hergebruik van materi alen, al dan niet na verloop van tijd. Het gun stigst is het om een bouwelement weer in dezelfde functie te gebruiken, zoals vloerelementen en dakpannen. Al in het ontwerpstadium moet wor den nagedacht over materialen en constructies waarmee dit mogelijk is. Vanuit dit oogpunt is het dan ook onverstandig om composietconstruc ties toe te passen die moeilijk te scheiden zijn. Een lagere vorm van hergebruik is bijvoorbeeld het materiaal te recyclen en op een andere manier te hergebruiken, zoals puingranulaat in nieuw beton. Slot Dit artikel is niet bedoeld om volledig te zijn en voor alle problemen oplossingen te bieden, maar om het begrip duurzaamheid in al zijn aspecten te schetsen. Juist in deze tijd van economische stagnatie is er een kans om de omwenteling naar een duurzame samenleving op gang te brengen. Voor de economie zou dit een enorme impuls kunnen zijn. De vraag naar economische haal baarheid dringt zich als eerste op. En het is een punt van discussie in hoeverre de overheid een rol moet spelen. Energie, die steeds schaarser en duurder Energieneutraal, 19 woningen in aanbouw die per saldo geen energie meer gebruiken. Illustratie: L. de Putter. wordt, en C02-uitstoot die ons klimaat bedreigt, zullen snel duidelijk maken of duurzame keuzes ook binnen afzienbare tijd economisch haalbaar zijn. Ondernemers zullen op korte termijn de noodzaak en kansen zien. De overheid kan daar bij een stimulerende en faciliterende rol spelen, maar ze zal wel durf moeten tonen door klem mende regelgeving af te schaffen of te herzien. Hopelijk gaat iedereen inzien dat we op deze manier kunnen werken aan een duurzaam Zee land. Literatuur Jurriaan Andriessen, Eldorica, Het Spectrum, Houten 1990. Michael Braumgarten William McDonough, Cradle to cradle, Scriptum Books, Schiedam 2007. Diverse auteurs, Omgevingsplan 2012-2028. Discussienota. Provincie Zeeland, Middelburg 2010. Diverse auteurs, Om de kwaliteit van het wonen, Scoop, Mid delburg 2010. Diverse auteurs, Op pad door de provincie Zeeland, Provincie Zeeland, Middelburg 2009. Diverse auteurs, Organisch groeien, Provincie Zeeland, Mid delburg 2001. Anne-Marie Rakhorst, Nieuwe energie. Nederland na het fos siele tijdperk, Scriptum Books, Schiedam 2010. 58 Integraal duurzaam wonen

Zeeland | 2011 | | pagina 20