3" het schiereiland onder water te zetten. Het zeewa ter overspoelde meer dan driekwart van Walche ren en richtte enorme schade aan onder de huizen en andere bezittingen van de burgers. De vraag kan daarbij gesteld worden of het inunderen van Walcheren in militaire zin wel effectief was omdat de belangrijkste Duitse versterkingen als onderdeel van de Atlantikwall hoog en droog in de duinen lagen.22 In het najaar van 1944 zijn er in tonnage mis schien wel meer bommen afgeworpen en grana ten afgeschoten op Middelburg dan in 1940. Vanaf oktober 1944 kreeg de Zeeuwse hoofdstad verschillende geallieerde luchtaanvallen te ver duren. Zo werden op 7 oktober panden getroffen in de Molstraat, de Pijpstraat, de Singelstraat, de Dam, de Nieuwe Haven en het Vlissingse Wagen plein. Na nieuwe geallieerde luchtbombardemen ten op 11, 12 en 20 oktober kwamen op 21 okto ber onder andere vliegtuigbommen terecht in de Kuiperspoort, de Rouaansekaai, de Bellinkstraat en de Langevielesingel.23 De geallieerden zetten bij hun verovering van Walcheren ook een grote hoeveelheid artillerie in die opgesteld stond in Zeeuws-Vlaanderen en op Zuid-Beveland. Begin november 1944 werd de geallieerde aanval op Middelburg ondersteund door artillerie, scheepsgeschut en jachtbommen werpers. Tijdens deze bombardementen werden onder andere de synagoge in de Herenstraat en de meelfabriek aan het Kanaal door Walcheren ver woest. Gijs van der Ham schrijft dat de beschie ting op 1 november de hele nacht voortduurde en dat er ook in de volgende dagen talrijke granaten op Middelburg werden afgevuurd. In de nacht van 2 op 3 november zou er elke twee minuten een granaat op de stad zijn neergekomen. Een Vlissingse bron meldt zelfs dat er in totaal het onwaarschijnlijk hoge aantal van maar liefst 18.000 granaten op de Zeeuwse hoofdstad zou zijn afgevuurd. Het Walcherse verzet berichtte op 5 november aan de geallieerde legerleiding dat de beschieting van Middelburg onhoudbaar was voor de "opgepropte" bevolking. In tegenstelling tot 1940 was Middelburg in 1944 niet ontruimd; de stad zat juist vol met evacués van het Wal cherse platteland dat onder water was komen te staan als gevolg van de geallieerde inundatie. Doordat er veel mensen in de Middelburgse binnenstad waren, leidden de bombardementen in 1944 niet tot stadsbranden en bleef de schade beperkt. Naar schatting zijn er twaalf burgers omgekomen als gevolg van de geallieerde beschietingen in de eerste week van november.24 Ook bij hun moeizame opmars over de Sloedam in dezelfde periode zetten de geallieer den hun overmacht aan vliegtuigen en artillerie veelvuldig in. Bij deze aanvallen moest met name Arnemuiden het ontgelden, ondanks het feit dat de plaats officieel te boek stond als Rode Kruis- dorp. Arnemuiden werd anderhalve dag lang hevig beschoten, waarbij 46 burgers om het leven kwamen. Conclusie 17 mei 1940 is zonder enige twijfel de meest tra gische dag uit de geschiedenis van Middelburg. Naast de ongeveer twintig slachtoffers bracht het oorlogsgeweld een onherstelbare verwoesting teweeg aan onvervangbaar cultureel historisch erfgoed zoals monumentale gebouwen, archieven, boeken en kunstwerken. De verontwaardiging hierover is - ook nu, na zeventig jaar - nog altijd groot, vooral (maar zeker niet alleen) bij diegenen die deze fatale dag bewust hebben meegemaakt. Maar deze boosheid op zichzelf rechtvaardigt nog niet een stellige veroordeling van het Duitse optreden. Een juridische veroordeling op basis van het humanitaire oorlogsrecht lijkt zeer lastig. Duits bombardement 69

Zeeland | 2011 | | pagina 35