Zeeland 20.2 dragen, moderner dan de LOR, waren weliswaar niet formeel van kracht maar mogen daarom nog niet als betekenisloos gelden. Hierin werd bij voorbeeld een onderscheid gemaakt tussen de begrippen 'bombarderen' en 'luchtbombardemen ten' en tussen bevolkingscentra die zich wel of niet in de onmiddellijke nabijheid van militaire operaties of militaire eenheden en installaties bevonden. Bij het bombarderen van steden en dorpen die in een frontgebied lagen, zoals Mid delburg op 17 mei 1940, was er meer militair geweld geoorloofd dan bij luchtaanvallen op plaatsen ver achter het front. Een uitgesproken morele veroordeling van het Duitse bombardement op Middelburg op 17 mei 1940 kan dus niet gebaseerd worden op een dui delijke juridische schuldigverklaring. Buiten kijf staat dat Duitsland de agressor in de oorlog was, maar dat betekent nog niet dat voor de bestrijders van dit onrecht andere wetten golden in de zin dat ze op het gebied van oorlogvoering aan min der restricties gebonden waren. Indien de hele Tweede Wereldoorlog in ogenschouw wordt geno men, dan moet helaas worden geconstateerd dat de verwoesting van de Middelburgse binnenstad in 1940 niet op zichzelf stond en derhalve alles behalve uniek was. Het bombarderen van burger doelen was bij alle partijen schering en inslag geworden, met de totale vernietiging van de ste den Hirosjima en Nagasaki als ultieme climax. Wanneer men, zoals Van der Weel, juridische bezwaren koestert ten opzichte van het Duitse militaire optreden in 1940, dan moet men ook de geallieerden in het beklaagdenbankje plaatsen. Als enige troost kan misschien gelden dat tegenwoordig in oorlogen door de toepassing van proportionaliteit en de inzet van kleinere en meer professionele strijdkrachten die uitgerust zijn met precisiewapens, over het algemeen veel minder geleden wordt onder collcitoral damage. Boven dien is er nu veel meer aandacht voor het vraag stuk van burgerslachtoffers: in de media, bij de publieke opinie en in het huidige, veel uitgebrei dere en accuratere humanitaire oorlogsrecht. Noten P. Sijnke, 'Tot slot: samenvatting en conclusies', in: P. Sijnke (red.), Middelburg 17 mei 1940. Het vergeten bom bardement (Goes 2010), 175-183; K. Bosma en A. van Waarden-Koets, 'Wederopbouw van Middelburg: tussen historiseren en standaardiseren', in: Middelburg 17mei 1940, 149-150. J.J. van der Weel, 'Te gast: 'Ik geloof dus niets van een flankbescherming", in: Provinciale Zeeuwse Courant (PZC), 22 mei 2010. Zie onder andere: H. Amersfoort en P. Kamphuis, Mei 1940. De strijd op Nederlands grondgebied (Den Haag, tweede herziene druk, 2005), en A. van Liempt, De Oor log (Amsterdam 2009). C. Colijn, 'Bombardement op Rotterdam echt geen ter reurdaad?', in: Vrij Nederland, 2 december 2009. Zie ook over de morele dimensie van de geschiedschrijving over de Tweede Wereldoorlog: J.C.H. Blom, 'Een heel eigen manier van kijken', in: BMGN 125 (2010), 90-107. P. Sijnke, 'De Duitse inzet op 17 mei en het Duitse Duits bombardement 71

Zeeland | 2011 | | pagina 37